08.06.2017 12:04

Poslední premiérou divadelní sezóny v Městském divadle Mladá Boleslav bude inscenace Garderobiér

Poslední premiérou divadelní sezóny 2016/2017 v Městském divadle Mladá Boleslav bude inscenace Garderobiér. Jejím autorem je britský dramatik Ronald Harwood. V režii Patrika Lančariče se v hlavních rolí objeví dva držitelé Cen Thálie: Petr Mikeska a Radim Madeja. Premiéra se uskuteční 9. 6. 2017 od 19:00 na Velké scéně. 

Divadelní hru Garderobiér (v originále The Dresser) napsal Ronald Harwood v roce 1980. Premiéra se uskutečnila 6. března 1980 na West Endu v Londýně. V Čechách Garderobiéra poprvé uvedl v roce 1987 Evald Schorm v Divadle Na zábradlí.  Garderobiér je hra o hercích a světě divadla, odehrávající se během dvou sté dvacáté sedmé reprízy Krále Leara, jehož hraje hvězdný shakespearovský herec a ředitel kočovné společnosti: Sir (Petr Mikeska). Londýn je bombardován nacisty a Sir je na konci svých sil. Přestože ho zrazuje paměť i zdraví, chce představení odehrát za každou cenu. Po boku mu stojí jeho přítel, důvěrník a garderobiér Norman (Radim Madeja), který nejenže o svého pána oddaně pečuje, ale zároveň mu pomáhá sehrát jeho poslední velkou roli. To vše se odehrává na pozadí druhé světové války ve Velké Británii.

V Městském divadle Mladá Boleslav se premiéra Krále Leara uskutečnila 21. 10. 2016 v režii Pavla Kheka, který do ústřední role Leara obsadil Petra Bucháčka a pro svoji inscenaci zvolil překlad Martina Hilského. V jeho překladu jsou také citované pasáže Krále Leara i v inscenaci Garderobiér.

Filmový a divadelní režisér Patrik Lančarič je absolventem VŠMU v Bratislavě. V letech 2002-2004 byl uměleckým šéfem činohry Státního divadla v Košicích. Od roku 2004 pracuje jako nezávislý režisér na volné noze. Spolupracoval s mnoha evropskými divadly v Německu (Thalia Theater Hamburg, Schauspiel Frankfurt), Norsku, Estonsku, Litvě, Polsku, Anglii, Švýcarsku, Holandsku, Portugalsku, Lucembursku a České Republice. Na Slovensku pravidelně spolupracuje se státními i nezávislými profesionálními divadly (Slovenské národní divadlo, Divadlo Astroka Korzo ’90, Státní divadlo Košice, Slovenské komorní divadlo Martin, Štúdio L+S, ad.). Pedagogicky působil na VŠMU v Bratislavě a na DAMU v Praze. Garderobiér je jeho první spoluprácí s Městským divadlem Mladá Boleslav.

překlad: Jan Hančil
scéna: Michal Syrový
kostýmy: Agniezska Pátá - Oldak
hudba: Vladimír Martinek
dramaturgie: Lenka Smrčková
režie: Patrik Lančarič
hrají: Petr MIKESKA, Radim MADEJA, Lucie MATOUŠKOVÁ, Hana Marie MAROUŠKOVÁ, Eva REITEROVÁ, Libor STACH a Petr BUCHÁČEK.

Městské divadlo Mladá Boleslav

Autor článku: Denisa Kábrtová