11.06.2021 09:24

Poslední „Zelený čtvrtek“ sezóny jako součást programu festivalu Rehearsal for Truth v New Yorku

Divadlo za obrazovkou / Screening Theater
24.6. 2021 17-19 hodin CET on-line

Poslední díl cyklu mezinárodních diskusí „Zelené čtvrtky“ se uskuteční jako součást programu festivalu Rehearsal for Truth. Festival na počest Václava Havla pořádá od roku 2017 Nadace Knihovny Václava Havla v New Yorku a zaměřuje se na sociopolitická témata ve středoevropském divadle. Poslední díl cyklu mezinárodních on-line diskusí před koncem sezóny proto výjimečně začne od 17 hodin středoevropského času, aby byl dostupný i pro americké publikum. Jeho součástí bude krátké ohlédnutí za děním ve scénických uměních zemí V4 v poslední sezóně v podobě rekapitulace témat zařazených do diskusního a podcastového cyklu, který společně a partnerskými divadelními instituty z Polska, Slovenska a Maďarska připravuje od září 2020 Institut umění – Divadelní ústav.

Hlavním tématem červové epizody bude „Divadlo za obrazovkou“ z pohledu divadelního producenta a kulturního manažera. Na (post)covidovou situaci se společně se svými hosty zaměří americko-britsko-česká performerka, divadelní režisérka a překladatelka Becka McFadden. Českou streamovací platformu Dramox představí její ředitel Martin Zavadil, inovace ve streamování divadla nastíní Vijay Mathew jako zástupce americké divadelní platformy HowlRound, nový projekt evropského networku IETM Perform Europe, který se zabývá proměnou mezinárodní spolupráce a touringu ve scénických umění, představí Gert Naessens a o digitálním shiftu ve varšavském divadle Nowy Teatr pohovoří vedoucí produkce a oddělení mezinárodních vztahů Joanna Nuckowska. Debata se zaměří mimo jiné na to, jak digitální distribuce může zvýšit přístupnost a globální dosah scénických umění a přispět k jejich udržitelnosti.

Online diskusní setkání “Zelené čtvrtky” s hosty z řad divadelních a tanečních umělců, kurátorů, kulturních manažerů i teoretiků z České republiky a zahraničí reflektuje citlivost a responzi oboru scénických umění vůči aktuálním společenským problémům. Hlavním tématem je adaptace divadla, tance a nového cirkusu na virtuální prostředí v důsledku protiepidemických opatření a otázky spojené s udržitelností kvality života současné civilizace a oboru scénických umění. Jakkoli se zdá, že kritická potřeba sociální změny diskutovaná v oblasti ekologie, ekonomie, politiky a kultury byla v posledních měsících přehlušena pandemií SARS-CoV-2, v oblasti scénických umění se začínají šířit obavy o udržitelnost samotného oboru. Ty vyvolává chaos způsobený různými pravidly pro zachování sociálního odstupu, zhoršující se ekonomická situace i nepředvídatelné chování publika. Obrannou reakcí je rychlá adaptace divadelní a taneční tvorby na virtuální prostředí. Je tato hybridní existence v reálném i virtuálním časoprostoru slepou uličkou pro obor, který je založen na živém kontaktu s publikem, nebo pro něj otvírá i nové možnosti a světy? Zůstanou již diváci navždy doma? Jak na tuto krizi reagují umělci, pořadatelé kulturních akcí, poskytovatelé veřejné podpory nebo vzdělávací umělecké instituce? Podle čeho se orientují, čemu věří a za čím jdou? Jak komunikují? Zárodky adaptačních strategií scénických umění na globální proměnu paradigmatu se mapujeme s našimi hosty.

Cyklus realizuje Oddělení mezinárodní spolupráce Institutu umění – Divadelního ústavu jako součást programu Propagace českých scénických umění do zahraničí a ve spolupráci s partnery z evropského projektu Create to Connect -> Create to Impact, networku Performing Arts Central Europe (PACE.V4) a za podpory Mezinárodního Visegrádského Fondu. Webináře probíhají na platformě Zoom v anglickém jazyce každý čtvrtý čtvrtek v měsíci. Během diskusních setkání mají diváci možnost pokládat hostům otázky a jejich záznamy jsou zpětně dostupné na Youtube kanále jsmeIDU.

Setkání se uskuteční na platformě ZOOM, není nutné si předem stahovat aplikaci.
Link na přihlášení do webináře

Po vyplnění registračního formuláře Vám přijde e-mail s odkazem na přístup do webináře. Registrujte se, pokud možno, 15 minut před začátkem akce, abyste se nezdrželi přihlašovací procedurou.

Webinář se koná v anglickém jazyce. Kontaktní osoba: Barbora Comer (barbora.comer@idu.cz)

Autor článku: IDU

Poslední „Zelený čtvrtek“ sezóny jako součást programu festivalu Rehearsal for Truth v New Yorku

Zprávy

29.03.2023

Divadlo Bolka Polívky by po dobu oprav mohlo najít útočiště v Redutě

Divadlo Bolka Polívky by po dobu rekonstrukce svého sídla mohlo najít útočiště v Redutě, kterou nyní využívá Národní divadlo Brno. S plánem přišlo vedení města, které vyzvalo obě divadla k dohodě na podrobnostech. Zatímco Polívka návrh vítá, vedení Národního divadla Brno má výhrady. Podle ředitele Martina Glasera je nyní Reduta naplno využitá a případné sdílení sálu s Polívkou by vedlo k omezení řady aktivit a plánů.

29.03.2023

Vyrazte do ulic s Pražským Quadriennale 2023

Vedle hlavní lokace Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru, kterou bude poprvé Holešovická tržnice, a dvou vnitřních prostor, Veletržního paláce Národní galerie Praha a DAMU, se festival snaží využít sdílených venkovních veřejných prostor, aby plně zachytil všechny kontexty, v nichž je možné umění performance prezentovat. Mezi 8. a 18. červnem PQ představí více než 30 představení ve veřejném prostoru, především v rámci programových sekcí PQ Performance a PQ Studio Stage.

28.03.2023

Přednáška Teatrologické společnosti se přesouvá na květen

Z důvodu nemoci musíme zrušit přednášku pořádanou Teatrologickou společností, Kabinetem pro studium českého divadla a Katedrou divadelních studií Masarykovy univerzity, která měla proběhnout 29. března. Proběhne v náhradním termínu 31. května.