01.07.2021 10:42

Pozvánka do Galerie loutek Jiřího Nachlingera v Kuksu

Po loňském slavnostním otevření Galerie loutek Jiřího Nachlingera a zkušebním provozu se letos můžeme těšit na provoz plnohodnotný. A nejen to. Galerie loutek se rozšířila o další loutky trpaslíků a postav z Nového lesa a pro své návštěvníky připravila interaktivní audiovizuální projekt Theatrum mundi Kuks s podtitulem Braunova socha loutkou, jejíž autory jsou Veronika Poldauf Riedelbauchová, Jan Čtvrtník a Jiří Nachlinger. Vstupte do Divadla světa! Je to loutkový svět Braunových soch, je to svět šporkovských vášní, je to svět baroka, je to Váš svět! Projděte si panoptikum života v sedmi zastaveních a rozhodněte se, na které misce vah stojíte! Dobro či zlo, víra či kacířství, ráj nebo peklo? Memento mori! A pozor na Fitzli Putzliho!

Letní sezona 2021 v Galerii loutek

Je-li loutka oživlým dřevem a barokní socha zkamenělým hereckým gestem, proč by nemohla ožít Braunova socha jako marioneta? A kde jinde než v Kuksu? (S. Bohadlo, 2018)

Galerie loutek dále logicky nemohla skončit u pouhé prezentace exponátů, ale k naplnění vize a jména budovy Comoedien-Haus jsou na prázdniny zajištěna i loutková představení pro všechny generace.  Každou druhou sobotu od 15 hodin, počínaje 26. 6. 2021, budou vrata jedinečného divadelního prostoru vybudovaného z bývalé stodoly otevřená malým i velkým divákům. K vidění tak bude představení Přání na nitkách aneb Proč nemá Jeho Excelence milostivý pan hrabě František Antonín Špork sochu na Karlově mostě v Praze, vytvořené na zakázku přímo pro loutky galerijního ansámblu souborem Kolegium hraběte Šporka z Jaroměře. V neveselém příběhu o nenaplněné touze výtečného hraběte Šporka ožijí potulný šarlatán Nicolo Cantabella a intrikán Natan Hirschl z kabinetu kukských trpaslíků. Druhou sobotu 10. 7. 2021 se představí soubor Lokvar z Prahy s pohádkou Český Honza, která začíná na peci a končí královskou svatbou. Další sobotu 24. 7. vás bude očekávat pohádka O Palečkovi a Hrnečku vař! dle předlohy B. Němcové a K. J. Erbena v jedinečném podání Jarky Holasové. Na srpen 7. 8. 2021 je připraveno pražské Studio Damúza s Hodinou modrých slonů, hravý příběh Zuzanky s Tomášem v čase předvánočním. Posledním představením této sezóny bude v sobotu 21. 8. 2021 přehlídkami oceňovaný meotarový kousek Zmatek nad zmatek dle nepříliš známé předlohy Julese Verna – v podání Tomáše Hájka z Poniklé. Příběh vypráví o tak výjimečném projektu ctihodných inženýrů ze střeleckého Gun klubu, že se zdráháme o tomto plánu vůbec dopředu cokoliv prozradit.

Theatrum mundi Kuks - Barokní socha loutkou

Takřka divadelní zážitek se však naskytne i při samotné prohlídce Galerie. Její výjimečné pojednání je vskutku unikátním audiovizuálním projektem, který vám neopakovatelným způsobem přiblíží atmosféru, genius loci a jedinečnou sochařskou výzdobu barokních lázní Kuks v dobách největší  slávy.

Audiovizuální projekt navazuje na expozici loutek Jiřího Nachlingera Braunova socha loutkou, která je od loňského roku k vidění v Galerii loutek Kuks. Tento projekt využívá specifické technologie binaurálního nahrávání zvuku, který připomíná 3D efekt. Zvuk je snímán prostorově pomocí speciálního mikrofonu ve tvaru lidské hlavy, čímž dokonale simuluje realitu.

Technologie binaurálního nahrávání vám neopakovatelným způsobem přiblíží atmosféru, genia loci a jedinečnou sochařskou výzdobu barokních lázní Kuks v dobách největší slávy. Vezměte si sluchátka a propadněte iluzi prostoru a času! Jediná loutka se nepohne, a přece kolem vás ožije celý svět magického Kuksu!

Jedné prohlídky se budou moci zúčastnit vždy 4 návštěvníci a bude trvat přibližně 30 minut. Prohlídku tedy doporučujeme rezervovat. Prohlídka je vhodná pro děti od 10 let a není bezbariérová. Výstavu lze navštívit také bez využití audiovizuální technologie, kde potom není věková hranice omezená. I zde je však vhodné se dopředu rezervovat.

Galerie loutek v Comoedien-Hausu 

Galerie loutek Jiřího Nachlingera se nachází na severní straně od řeky Labe, ve vesnici Kuks, bývalých lázní Šporkových. Jedná se o stodolu vystavěnou v polovině 19. století a historicky patřící k venkovské usedlosti čp. 52. Tato stodola se na začátku 21. století stala divadlem a útočištěm souboru Geisslers Hofcomoedianten. Hrdě nese název Comoedien-Haus podle Sporckova činoherního divadla, jež mělo právě v roce 2002 své 300. výročí. Majitelem stodoly je prof. Stanislav Bohadlo, který je rovněž zakladatelem festivalu THEATRUM KUKS a otcem myšlenky Galerie loutek Jiřího Nachlingera.

Díky podpoře státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj a Královéhradeckého kraje mohl vzniknout divadelní park s expozicí loutek v Kuksu, jejímž autorem je Jiří Nachlinger. Autor první loutky v Comoedien-Hausu Fitzli-Putzliho, ďábelského notáře podle Braunovy předlohy, který byl vytvořen v roce 2008 pro připravované absolventské představení režiséra Petra Haška. Jiří Nachlinger je řezbář a loutkářský technolog, pokračovatel čtvrté generace řezbářů ze šumavské samoty. Diplomová práce barokní divadelní skulptury Fitzli-Putzliho ho propojila s barokním Kuksem, F. A. Šporkem a především s muzikologem Stanislavem Bohadlem. Spojenými silami tak vznikl originální a unikátní cyklus postav inspirovaných barokem a tvorbou Matyáše Bernarda Brauna v Kuksu. Comoedien-Hausu dnes ukrývá více než 50 řezbovaných marionet a jeden divadelní barokní vůz Carro Commediale podle barokní italské předlohy.

Galerie pro vás bude mít otevřeno vždy od 11 h do 17 h každý pátek až neděli od června do září. Vstupné na Theatrum mundi Kuks činí 100 Kč, stejně jako na jednotlivá představení v rámci letní sezóny. Děti do 3 let jsou však  zdarma a je snížené vstupné pro mladší 10 let pro Theatrum mundi Kuks a pro prohlídku bez audiovizuální technologie na 60 Kč.  Více informací hledejte na www.galerieloutekkuks.cz.

Galerie Nachlingerových loutek podle Brauna hrdě naplňuje závazek tzv. záchovných opatření vyplývající z patronátu UNESCO (2016) nad českou loutkářskou tradicí.

Autor článku: Matěj Kubina

Pozvánka do Galerie loutek Jiřího Nachlingera v Kuksu

Zprávy

29.03.2023

Divadlo Bolka Polívky by po dobu oprav mohlo najít útočiště v Redutě

Divadlo Bolka Polívky by po dobu rekonstrukce svého sídla mohlo najít útočiště v Redutě, kterou nyní využívá Národní divadlo Brno. S plánem přišlo vedení města, které vyzvalo obě divadla k dohodě na podrobnostech. Zatímco Polívka návrh vítá, vedení Národního divadla Brno má výhrady. Podle ředitele Martina Glasera je nyní Reduta naplno využitá a případné sdílení sálu s Polívkou by vedlo k omezení řady aktivit a plánů.

29.03.2023

Vyrazte do ulic s Pražským Quadriennale 2023

Vedle hlavní lokace Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru, kterou bude poprvé Holešovická tržnice, a dvou vnitřních prostor, Veletržního paláce Národní galerie Praha a DAMU, se festival snaží využít sdílených venkovních veřejných prostor, aby plně zachytil všechny kontexty, v nichž je možné umění performance prezentovat. Mezi 8. a 18. červnem PQ představí více než 30 představení ve veřejném prostoru, především v rámci programových sekcí PQ Performance a PQ Studio Stage.

28.03.2023

Přednáška Teatrologické společnosti se přesouvá na květen

Z důvodu nemoci musíme zrušit přednášku pořádanou Teatrologickou společností, Kabinetem pro studium českého divadla a Katedrou divadelních studií Masarykovy univerzity, která měla proběhnout 29. března. Proběhne v náhradním termínu 31. května.