25.03.2019 13:23

Pozvánka na přednášku: Rekonstrukce zámeckého divadla v Nových Hradech

Teatrologická společnost a Kabinet pro studium českého divadla si Vás dovolují pozvat na přednášku Jiřího Bláhy: Rekonstrukce zámeckého divadla v Nových Hradech.

čtvrtek 28. března od 17:00, malý sál IDU, Celetná 17, Praha 1

Zámecké divadlo v jihočeských Nových Hradech bylo dlouho považováno za zničené a jeho původní podobu dokládalo jen několik fotografií. Nad modernizovaným jevištěm se však zachovala část technicky a vývojově zajímavého vysokého provaziště. Rekonstrukce v letech 2017–2018 se pokusila vrátit divadlu co nejvíc z jeho původní podoby. Díky shromážděným podkladům a znalosti analogických jevišť se podařilo obnovit alespoň část jevištní techniky na výměnu dekorací, divadlo dostalo repliku malované opony a jednu sadu kulis.

Přednáška představí postup a výsledek rekonstrukce, pokusí se ji zařadit do kontextu dalších podobných realizací z posledních let a zamyslí se nad využitelností historických jevišť pro dnešní provoz.

Mgr. Jiří Bláha (nar. 1978) je restaurátor a historik umění. Je členem správní rady Nadace barokního divadla zámku Český Krumlov, kterou zastupuje v Asociaci historických divadel v Evropě PERSPECTIV. Zkoumal nebo restauroval většinu našich zámeckých divadel. Vydal rukopis A. Bartuška o zámeckých a školních divadlech, psal o divadlech v Litomyšli a Českém Krumlově nebo o malovaných oponách. Maluje dekorace pro převozné barokní divadlo Florea Theatrum a v současnosti pracuje na obnově divadla na zámku Gorzanów v Polsku.

https://www.idu.cz/

http://www.teatrologie.cz/

Autor článku: IDU

Pozvánka na přednášku: Rekonstrukce zámeckého divadla v Nových Hradech

Zprávy

24.05.2019

Pozvánka na výstavu: Kabinet zázraků – 100 let Jihočeského divadla

Expozice přiblíží nejdůležitější milníky v rámci výročí 100 let historie Jihočeského divadla, 200 let jeho budovy, 70 let Malého divadla a 60 let samostatných souborů opery a baletu, tedy nedozírné množství spousta dobrodružství, tisíce lidských osudů, nápadů, radostí, žalů, premiér, derniér, úspěchů i propadáků a jiných dramatických událostí.

23.05.2019

Loutkáři slaví 90 let existence UNIMA

První mezinárodní divadelní organizace založená v Praze v roce 1929 letos slaví 90. výročí. V rámci oslav existence Mezinárodní loutkářská unie UNIMA se ve dnech od 6. do 8. června 2019 uskuteční mezinárodní konference, která bude akcentovat nejen historii UNIMA, ale i její vize do budoucnosti. Součástí oslav bude diskusní blok o vystavování loutek v rámci PQ Talks, vernisáž výstavy UNI…Co? UNIMA! a UNIMA Soirée v Říši loutek.

23.05.2019

České zastoupení na Pražském Quadriennale: mimozemšťané, spartakiáda i netradiční cestovní kancelář

Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru, které proběhne od 6. do 16. června na pražském Výstavišti, nabídne expozice, projekty a performance ze 79 zemí. Výrazné zastoupení zde má i Česká republika. V rámci hlavní soutěžní části – Výstavy zemí a regionů – se na ostrově Štvanice představí koprodukční projekt CAMPQ, který přenese návštěvníky do mimozemského adaptačního tábora.