04.03.2020 10:16

Pozvánka na představení japonského souboru KaRaKoRo

Nakladatelství Portál v roce 2003 poprvé vydalo knihu Hanin kufřík. Kniha popisuje příběh sourozenců Bradyových, kteří po deportaci rodičů za druhé světové války zůstali sami v Novém Městě na Moravě. Pak i je odvezli do terezínského ghetta. Jiří díky šťastným náhodám válku přežil, utekl před komunisty do Kanady. Až desítky let po válce ho našla zakladatelka tokijského centra pro studium holocaustu a zrekonstruovala i osud jeho malé sestry Hany.

Kniha Karen Levine se stala základem pro nastudování hudební divadelní hry souborem KaRaKoRo. Hru napsala a zrežírovala japonská psycholožka Yoko Matsui, která se dlouhodobě zabývá tématem šikany v japonských školách a firmách. Dětské role jsou ztvárněny dětmi. Představení je doprovázeno živou hudbou orchestru, který řídí člen souboru a skladatel Gaku Macui.

KaRaKoRo je věkově smíšená divadelní komunita, původně založená v Ósace paní Jóko Macui jako spolek pro podporu učitelů v otázkách zvládání napětí v komunikaci se žáky a boji se šikanou.
Postupně se formát spolku rozšířil na divadelní komunitu, jejíž členové se od útlého věku učí zpívat, tancovat, hrát na hudební nástroje a recitovat na scéně. Vytváří společně osobitá představení na silná sociální témata a zároveň díky účastí mladších herců přizpůsobují mnohdy drsný obsah i mladším divákům. Cílem je boj se šikanou ve všech jejich společenských projevech.

Amatérský japonský soubor KaRaKoRo 4. května 2020 v Hudebním divadle Karlín zahraje hru Hanin kufřík v dopoledních hodinách pro školy, večerní představení od 19 hodin bude určeno široké veřejnosti.

HANIN KUFŘÍK
Představení o šikaně
4. 5. 2020 19.00
Hudební divadlo Karlín

Představení bude v japonštině s českými a anglickými titulky.

http://www.heldenburg.cz/cz/karakoro
http://karakoro.net/cn3/pg1611.html

Autor článku: Romana Bařtipánová