14.12.2017 10:20

Pozvánka na sympozium Současné barokní divadlo, které se bude konat v rámci Festivalu Andreini ve VILE Štvanice

Vážení akademici, odborníci a studenti, dovolujeme si vás pozvat na sympozium „Současné barokní divadlo“, které se bude konat ve dnech 10. a 11. 2. 2018 u příležitosti druhého ročníku Festivalu Andreini, pořádaného nezávislým divadelním souborem Geisslers Hofcomoedianten ve VILE Štvanice.

Slavný italský rod Andreini se zapsal do dějin barokního divadla řadou reforem v oblasti herectví, komedie dell’arte, profesionalizací divadla a obsáhlým nadčasovým dílem. Jeho hlavní představitelé jsou herečka, básnířka a dramatička Isabella Andreini a její syn, herec, impresário, dramatik, básník a apologetik Giovan Battista Andreini. Povědomí o přínosu těchto osobností a jejich díla pro dějiny divadla i jejich vazby na české země jsou u nás dosud minimální. Připravované sympozium poskytne prostor pro nové informace, diskuzi i současný kontext barokního divadla a odkazu rodu Andreini.

Sympozium bude rozděleno do tří tematických bloků:

Sobota 10. 2.

 • 10:00 – 12:00 1. blok: České země jako křižovatka barokního umění
  Chairman: prof. PhDr. Jiří Pelán, PhD.
 • 12:00 – 13:00 oběd
 • 13:00 – 15:00 2. blok: Rod Andreini, jeho význam a vliv
  Chairman: prof. PhDr. Stanislav Bohadlo, CSc.

Neděle 11. 2.

 • 13:00 – 15:00 3. blok: Moderní interpretace barokního umění
  Chairman: prof. PhDr. Vladimír Just, CSc.  

Celé sympozium moderuje ředitelka souboru Geisslers Hofcomoedianten, pedagožka a překladatelka Mgr. Kateřina Bohadlová, PhD.

Vyzýváme zájemce o prezentaci příspěvku na sympoziu, aby se registrovali prostřednictvím formuláře na níže uvedeném odkazu do 31. 12. 2018. Vyrozumění o účasti Vám přijde e-mailem nejpozději tři týdny před konáním sympozia. Nevybíráme konferenční poplatek. Všichni diskutující mají volný vstup na veškerý program Festivalu Andreini, který naleznete níže. Prosíme o rezervaci místa na jednotlivé produkce v registračním formuláři.
Odkaz na registrační formulář pro autory příspěvků: https://goo.gl/forms/mD7WDkQYLWoKPV043
Pokud máte zájem zúčastnit se sympozia pouze jako posluchači, registrujte se na odkazu níže (z důvodu omezené kapacity).
Odkaz na registrační formulář pro posluchače:
https://goo.gl/forms/HDr1Nl50U25Imibi1

Festival Andreini

Již v roce 2016 uspořádali GH ke 440. narozeninám G. B. Andreiniho jednodenní Festival Andreini, kterým vzdali hold jedné z umělecky nejvýznamnějších divadelních rodin barokní Itálie. Součástí festivalu byla také neformální akademická diskuze o barokním umění a společnosti s hosty z různých oborů (prof. Jan Císař, prof. Jiří Pelán, prof. Stanislav Bohadlo).

V letošním druhém ročníku uvedou Geisslers kompletní trilogii Opus Andreini (Dvě komedie v komedii, Magdaléna lascivní a kajícná, V borůvčí). Pozvání na festival přijalo německo-italské duo Bärbel Kandziora a Fabio Magnani, které přiveze do VILY Štvanice inscenaci La Centaura dle textu G. B. Andreiniho.

Program festivalu:

SOBOTA 10. 2.

 • 10:00 – 12:00 |1. část konference: České země jako křižovatka barokního divadla
 • 12:30 – 13:30 | Geisslers Hofcomoedianten, G. B. Andreini: Dvě komedie v komedii
  Nevážné divadlo na divadle o závažných věcech    
 • 14:00 – 16:00 | 2. část konference: Rod Andreini, jeho význam a vliv   
 • 17:00 | Koncert ve foyer
 • 20:00 | Geisslers Hofcomoedianten, Isabella Andreini: V borůvčí
  Lesní erotická němohra

NEDĚLE 11. 2.

 • 10:00 – 12:00 | 3. část konference: Moderní interpretace barokního umění
 • 14:00 | Bärbel Kandziora, Fabio Magnani: La Centaura (Německo, Itálie)
  15:00 – 18:00 | Neformální diskuze
 • 20:00 | Geisslers Hofcomoedianten: Magdaléna lascivní a kajícná
  Chlípně-zbožné oratorium na vodní ploše

Opus Andreini – trilogie o zapomenutých slavných

Opus Andreini je třídílný cyklus, kterým Geisslers Hofcomoedianten přibližují českému publiku tvorbu zapomenutého, a přesto pro vývoj evropského divadla zcela zásadního divadelního rodu Andreini. První dva díly trilogie vycházejí z díla Giovan Battisty Andreiniho (1576-1654), herce, principála, dramatika a experimentátora s divadelními formami. Dvě komedie v komedii podle stejnojmenné hry z roku 1623 (2014) přinášejí vhled do divadla na divadle a paralelně existujících divadelních principů komedie dell´arte a učené komedie. Magdaléna lascivní a kajícná (2015) odkazuje k vrcholnému dílu tohoto autora – scénickému oratoriu z roku 1652 a jeho předchozím dramatickým dílům, která G. B. Andreini věnoval tématu Marie Magdalény. Inscenace V borůvčí (2017) připomíná tvorbu Giovan Battistovy matky, přeslavné Isabelly Andreini.

Geisslers Hofcomoedianten
jsou nezávislý divadelní soubor, který funguje již šestnáct let. Vznikl v roce 2002 v Kuksu na základě inciativy prof. Stanislava Bohadla. V posledních letech soubor překlenul amatérská léta a stal se profesionální divadelní skupinou s domovskou scénou v pražské VILE Štvanice, kde sídlí s dalšími dvěma divadelními soubory. Specifičnost GH spočívá v tom, že jejich dramaturgie se inspiruje výhradně v období baroka. De facto navazují na divadelní společnost Antona Josepha Geisslera, která působila mimo jiné ve službách hraběte F. A. Sporcka. Geisslers Hofcomoedianten navazují na silnou divadelní tradici období baroka, ale nerekonstruují ho, inspirují se jím a vytvářejí současné divadlo pracující s určitými barokními principy. Předlohy ke svým inscenacím hledají (nejen) v textových předlohách 16. – 18. století.

www.geisslers.cz