28.09.2020 17:40

Pozvánka na výstavu: 100 let Loutkového divadla v Lounech

Lounské muzeum uspořádalo výstavu na počest stoletého výročí Loutkového divadla v Lounech, nejstaršího v republice. K vidění jsou unikátní loutky či prvorepublikové plakáty a 3D model divadla. Výstava je otevřena do 15. listopadu.

Louny měly loutkové divadlo pro děti 30 let předtím, než se objevilo divadlo pro dospělé. „Od začátku bylo především pro děti, ale zhruba třetina představení byla tehdy pro dospělé. Tento trend opadává ve druhé polovině 20. let, kdy se otvírají první kina," řekl ČTK kurátor výstavy Martin Vostřel.

První plány na vznik loutkového divadla byly vytvořeny v roce 1910. O rok dříve byl založen Spolek loutkářů v Lounech. Stavbu odsunula válka a nedostatek financí, otevřeno bylo nakonec v roce 1920. „Druhé nejstarší divadlo vzniklo v roce 1927 v Liberci a o rok později v Jaroměři, a to jsou všechny budovy, které byly postaveny pro tento účel v celé republice," uvedl Vostřel.

Divadlo si postavili loutkáři sami. Stavba vyšla na 125.000 tehdejších korun a několik lidí půjčku ručilo svým majetkem. K umoření dluhu podle informací divadla přispěl např. i Josef Skupa, a to hraním bez honoráře. „Vše bylo splaceno o generaci později v roce 1944," uvedl kurátor.

V roce 1991 byl opětovně založen Spolek loutkářů v Lounech jako nezisková organizace, který funguje dodnes. „Tím malým svatostánkem prošla už velká řada generací lounských dětí," poznamenal Vostřel.

Nejstarší loutky vystavené v muzeu jsou z první poloviny 19. století. Jsou to dvě mužské postavy a jedna ženská, dalších osm je z 19. století. Exponáty pocházejí ze sbírek lounského muzea a loutkového divadla, Muzea loutkářských kultur v Chrudimi, Státního okresního archivu Louny a ze soukromé sbírky Jaromíra Tlustého. Při příležitosti výstavy byl vytvořen nový 3D model budovy loutkového divadla. Celkem si mohou návštěvníci prohlédnout 37 loutek a šest panelů věnovaných českému loutkářství.

100 let Loutkového divadla v Lounech
22. 9. - 15. 11.
Muzeum Louny

http://loutkove-divadlo.cz/

https://www.muzeumlouny.cz/100-let-loutkoveho-divadla-v-lounech-13669

Autor článku: ČTK: fir, hj