12.10.2017 12:51

PQ slaví 50 let: Co si nenechat ujít z programu sympozia Porézní hranice

Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru slaví 50 let od svého založení v roce 1967. Oslavy vyvrcholí již tento týden, od 12. října do 14. října 2017, sympoziem Porézní hranice v Nové budově Národního muzea (bývalý prostor Federálního shromáždění). Na tři dny se stane místem setkání kurátorů, scénografů, pedagogů a studentů. Mezi nejzajímavějšími programovými tipy pro veřejnost najdete přednášky nejvýznamnějších mluvčí z oboru scénografie, komentovanou prohlídku po Nové budově Národního muzea s důrazem na architekturu prostoru nebo performance ve Veletržním paláci, která rozhýbe instalaci Aj Wej-weje. Více informací na www.pq.cz.

Pražské Quadrenniale pozvalo kurátory, divadelní profesionály, scénografy, pedagogy a teoretiky z celého světa, aby se na sympoziu Porézní hranice podělili o své myšlenky a názory na význam národních hodnot a podobu národních výstav. Zároveň se také zúčastní prvních příprav na PQ 2019. „S kurátory nahlédneme do míst, kde se odehraje následující 14. ročník Pražského Quadriennale, vzpomeneme na pět dekád této světové výstavy a odhalíme jedinečný projekt 50 příběhů PQ, který až do června roku 2019 bude představovat vzpomínky návštěvníků minulých ročníku Pražského Quadriennale,“ dodává k programu Markéta Fantová. Na podzimním sympoziu Porézní hranice bude představena také nová publikace 50 let Pražského Quadriennale mapující historii této přehlídky.

Programové tipy sympozia Porézní hranice:

  • Rosane Muniz: Oslavy PQ - Bienále vizuálního umění
    (pátek 13. října, 10:00 – 10:45, Nová budova Národního muzea)
    Rosane Muniz je profesorkou kostýmního designu a jednou ze tří hlavních mluvčích sympozia Porézní hranice. Na sympoziu bude prezentovat svůj dlouholetý výzkum, který zkoumá vazby mezi vizuálním uměním a scénografií. Ve své přednášce představí 50 let historie Pražského Quadriennale v návaznosti na Biennale v São Paulu.
  • Přednáška Pamely Howard: Kreativita v tváři tyranie
    (pátek 13. října, 11:00 – 11:45, Nová budova Národního divadla)
    Pamela Howard je jednou z nejvýznamnějších britských scénografek současnosti. Věnuje se také režii a vedení mezinárodních workshopů pro divadelníky. Podílela se na realizaci více než 200 projektů po celém světě, včetně České republiky. V Národním divadle Brno (NDB) režírovala jedinečnou inscenaci opery Bohuslava Martinů Ženitba, později režírovala Janáčkův Výlet pana Broučka na Měsíc. Za svou tvorbu byla oceněna Řádem britského impéria za služby divadlu (OBE). Na sympoziu Porézní hranice bude přednášet nejen o své významné profesní minulosti, ale také o umělcích, kteří ve 20. století definovali politické, sociální a umělecké hranice.
  • Komentovaná prohlídka prostoru Federálního shromáždění
    (pátek 13. října, 16:30 – 17:10, Nová budova Národního muzea)
    Komentovaná prohlídka po Nové budově Národního muzea se zaměří na architekturu a historii budovy. Nová budova Národního muzea je mimořádnou funkcionalistickou stavbou v centru Prahy, na níž se podíleli přední čeští architekti jako Karel Prager nebo Věra a Vladimír Machoninovi. V minulých letech sloužila jako provizorium pro Národní shromáždění s návazným využitím jako multikulturní zařízení v centru Prahy.
  • Přednáška Helen Edwards a Agnieszky Blonské: Spolupráce mezi producenty a umělci
    (sobota 14. října, 10:00 – 10:20, Nová budova Národního muzea)
    Producentka Helen Edwards a režisérka Agnieszka Blonska už více než 6 měsíců zkoumají to, jak dlouhodobá kooperace mezi producenty a umělci ovlivňuje uměleckou praxi. Ve své sobotní přednášce na sympoziu Porézní hranice budou konfrontovat tradiční modely spolupráce mezi umělci a producenty s moderními přístupy. Přednáška je určena zejména studentům DAMU a Arts manegmentu. Vstup je pro studenty, kteří se prokáží platným studentským průkazem, zdarma.
  • Diskuze Jessicy Bowles: panelová diskuze na téma národních výstav
    (sobota 14. října, 14:30 – 16:00, Nová budova Národního muzea)
    V závěrečný den sympozia Porézní hranice povede britská pedagožka Jessica Bowles panelovou diskuzi na téma národních výstav. Jessica Bowles vyučuje na Royal Central School of Speech and Drama v Londýně obor tvůrčí produkce a vede další partnerské univerzitní projekty. Od roku 2011 je spolupracovnicí Pražského Quadriennale. Jako tvůrčí produkční a umělecká vedoucí Scenofestu se podílela na Pražském Quadriennale 2011. Společně s týmem Pražského Quadriennale pracovala na tříletém projektu Sdílený Prostor 2013-2016, který zkoumal scénografii z víceoborového hlediska.  Panelová diskuze, kterou na sympoziu povede, se pokusí odpovědět na otázku významu mezinárodních výstav a odkázat na téma celého sympozia.
  • Performance ve Veletržním paláci: SE.S.TA v Národní galerii s performance Secret Journey
    (sobota 14. října, 10:00 – 18:00, začátek performance bude v 16:00, Národní galerie – Veletržní palác)
    V rámci doprovodného programu sympozia Porézní hranice se v sobotu představí japonská tanečnice a choreografka Yoshiko Chuma, která se ve své tvorbě věnuje společenským otázkám a jejich reflexi.  Společně s osmdesáti performery rozpohybuje v Národní galerii instalaci Aj Wej-Weje, která je reakcí na současnou humanitární katastrofu.

Více informací k sympoziu Porézní hranice naleznete na www.pq.cz.

Autor článku: Eliška Míkovcová