10.01.2002 00:00

Praktický seminář techniky irského stepu

Praktický seminář techniky irského stepu vedený Lisou Delaney (London) 16.2.2002

Tisková zpráva obsahuje:

1. Pozvánka na seminář
2. Akce projektu STEP 2002
3. Profil organizátora - tanečního studia ZIG-ZAG tap & swing

1. Pozvánka na seminář

Program seminářů a představení stepu v roce 2002 zahajujeme zimním setkáním s anglickou stepařkou a pedagogem Lisou Delaney (London, UK), která spolupracuje s naším studiem jako lektor.
Irský step je jedním z historických kořenů amerického stepu a v posledních letech jeho obliba ve světě i u nás nebývale vzrostla. Představení Lord of Dance, Riverdance a Feet of Flames se nesou na vlně módy "etnické" hudby, ale o zvýšenou pozornost diváků se jistě zasloužily svými nespornými kvalitami. Vycházíme vstříc zájmu stepařů a nových stepařských klubů, které se na tento styl zaměřily, a pozvali jsme do České republiky anglickou lektorku irského původu Lisu Delaney. Tak jako naši ostatní zahraniční lektoři amerického stepu i ona je v případě stepu irského lektorem z nejpovolanějších, protože pochází z oblasti původu tohoto stylu.
Seminář techniky irského stepu proběhne v sobotu 16. ledna 2002 od 9.00 hodin v pohybovém sále kulturního domu Delta, Praha 6, Vlastina ulice
Zveme všechny stepaře - středně pokročilé, pokročilé a učitele stepu. Lisa Delaney je držitelkou Certifikátu lektora irských tanců, který ji udělila Irish Dancing Commission (An Coimisiún Le Rincí Gaelacha) z Irského Dublinu v roce 1996. Byla choreografkou a lektorkou tanců Riverdance a Lord of Dance, které byly součástí představení "Fire of Dance", produkovaného v Německu v říjnu 2000. V současné době vyučuje hlavně v Hammersmith Irish Centre (London), kde založila a vede Delaney Academy of Irish Dancing.
V letech 1995 - 6 působila v Saskatoon Academy of Irish Dancing v Kanadě. Je členem asociace učitelů Jižní Anglie. V letech 1986 - 93 se pravidelně umisťovala mezi 15 nejlepšími sólisty na soutěži North American National Championships a v roce 1992 získala na stejném mistrovství 1. cenu ve skupinách osmi a 2. cenu ve skupinách 16 tanečníků. V roce 1992 se její choreografie ve skupinách osmi tanečníků umístila na 13. místě také na Světovém mistrovství v Irském Limerick. Lisa je svobodná a nedávno jí bylo 30 let.

2. Akce projektu STEP 2001

zimní seminář techniky irského stepu / Lisa Delaney (UK), SO 16.2.2002
oslavy Dne stepu v České republice / Lane Alexander (USA), NE-SO 19.-25.5.2002
letní škola tance "Lužany 2002" / Isabelle Girault (Fr), SO-SO 29.6.-5.7.2002
podzimní seminář techniky stepu / Heather Cornel (USA), říjen 2002

Projekt si zvláště klade za cíl zaplnit mezeru v tanečním vzdělání tanečníků profesionálů, tanečníků amatérů, kteří se stepu věnuje jako zájmově umělecké činnosti, i široké laické veřejnosti. Všechny akce projektu jsou přístupné široké veřejnosti i zahraničním hostům.
Tímto projektem navazujeme na úspěšné akce se zahraničními lektory a oslavy Dne stepu, které jsme uspořádali v letech 1999, 2000 a 2001.

3. Profil organizátora

Taneční studio ZIG-ZAG tap & swing
Studio se zaměřuje převážně na styly 20. až 60. let a vede Ing. Zdeněk Pilecký, choreograf a bývalý tanečník baletu Hudebního Divadla v Karlíně a Státní Opery Praha.

    Aktivity tanečního studia jsou rozděleny do čtyř oblastí:

  • pořádáme veřejné kurzy stepu, jazzu, swingu v kombinaci s akrobacií, klasického baletu, tanečního repertoáru skupiny ZIG-ZAG, kurzy hry na klavír, akordeon a hudební teorie
  • vedeme semináře ve výše zmíněných tanečních oborech pro ostatní taneční studia a pořádáme semináře se zahraničními lektory pro zájemce z celé republiky i ze zahraničí v našem studiu
  • od roku 1999 jsme pořadateli každoročních oslav Mezinárodního dne stepu, které podporuje Americké kulturní středisko v Praze
  • nejlepší studenti našeho studia tvoří taneční skupinu, která vystupuje komerčně se stepařským a swingovým repertoárem při různých slavnostních příležitostech; tanečníci skupiny Zig-Zag, jsou mistry a vicemistry ze soutěží, pořádaných v posledních letech v naší republice.

Více o naší práci se dozvíte na internetové stránce www.dis.cz/zigzag. Najdete tam náš rozvrh hodin, materiály o tanci přeložené ze zahraničních webových stránek a časopisů, články o našich minulých akcích a co plánujeme nového.

Zdeněk Pilecký

Kontakt pro novináře:
Ing. Zdeněk Pilecký - vedoucí organizačního týmu
Vlastina 11, 160 00 Praha 6
Mobil: 0603/ 95 40 74
Tel./zázn.: 02/ 20 56 34 59
e-mail: zig-zag@volny.cz

Další informace - na internetu: http://www.zig-zag.cz
(Články o stepu a swingu, akce tanečního studia, odkazy na podobné stránky v ČR i v zahraničí)

Autor článku: redakce