18.12.2017 10:55

Pražská divadla nabízejí vánočně laděné projekty

Adventní čas je pro řadu pražských divadel příležitostí uvést speciální programy související s vánočními svátky. Například Městská divadla pražská uvádějí v tomto období v obnovené premiéře hru Jiřího Janků a Petra Svojtky České Vánoce. Národní divadlo nabízí v historické budově adventní koncerty a pravidelně i balet Petra Iljiče Čajkovského Louskáček, který má během prosince sedmnáct repríz.

České Vánoce, poprvé uvedené v Divadle ABC před jedenácti lety, nejsou vánoční hrou v klasickém slova smyslu, ale svéráznou adaptací známého příběhu. Tvůrci se inspirovali lidovým barokním divadlem, ladovskými jesličkami a také dnešní většinově ateistickou společností, která tyto svátky už dávno nevnímá jen jako oslavu Božího narození. A protože jsou Vánoce spojeny s hudbou, zazní z jeviště v hereckém podání spousta koled. Určeny jsou i školám, například dopoledne 18. a 20. prosince, veřejnosti je určena odpolední repríza 26. prosince.

Na 500 repríz měla od roku 2000 v Divadle v Dlouhé inscenace Jak jsem se ztratil aneb Malá vánoční povídka. Text Ludvíka Aškenazyho upravil režisér Jan Borna, dal mu formu divadelní revue s naživo hranými hity 60. let.

Od listopadu 2010 se v Hudebním divadle Karlín uvádí rocková opera Jesus Christ Superstar o posledních dnech Ježíše Krista od příchodu do Jeruzaléma až po ukřižování. Její reprízy mají právě v adventním čase zvláštní nádech. Titulní roli alternují Kamil Střihavka a Václav Noid Bárta.

Za oslavou vánočních svátků přicházejí lidé i do Ypsilonky. Ta nabízí Vánoční večery spojené s rituálem přípravy štědrovečerního hodování, které vrcholí provedením Paschovy Vánoční mše F dur s podkrkonošským betlémem. V režii Jana Schmida diváci potkají stálé členy i hosty souboru. Diváky pobavili už čtyřikrát, další reprízy budou 19. a 21. prosince.

Divadlo Semafor uvede devětkrát pásmo s názvem Tiše a ochotně, ve kterém členové souboru i hosté zpívají koledy a vánoční písně. Mnohé z nich jsou z dílny Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra, kteří jich společně složili jedenáct - a mezi nimi také tu o purpuře na plotně.

Jeden z nejpopulárnějších klasických vánočních textů o chudém děvčátku prodávajícím sirky se dočkal muzikálového zpracování v divadle Studio Dva. Magický příběh Vánoční koleda na motivy pohádky Hanse Christiana Andersena o děvčátku Lucii, které se na Štědrý den touží dostat za štěstím na druhý břeh zamrzající Temže, připravil režisér, autor scénáře a scénograf Šimon Caban se skladatelem a textařem Kryštofem Markem.