24.06.2021 16:00

Pražská Nová scéna je kulturní památkou a ND plánuje její rekonstrukci

Budova Nové scény Národního divadla (ND) se stala kulturní památkou. Na dnešní tiskové konferenci to uvedli zástupci vedení Národního divadla, kteří představovali plán na rekonstrukci této stavby. Spolu s ní plánuje ND rekonstruovat i provozní budovu B, dříve známou jako restaurační budovu, kterou nedávno ND získalo po dvou desetiletích zpět do své správy. Dokončení projektových prací se předpokládá ke konci letošního roku, zahájení stavby se plánuje na polovinu roku 2022 a dokončení se předpokládá v roce 2024. Podle dřívějších informací by měla rekonstrukce stát asi 700 milionů korun. Budova z přelomu 70. a 80. let 20. století je významným představitelem československé brutalistní architektury.

Rekonstrukce má navázat na současnou přestavbu podzemních garáží pod piazzettou. Podle vedení divadla je důvodem rekonstrukce technologicky nevyhovující stav sálu Nové scény a zdevastovaný stav provozní budovy B, v němž budovu předali dřívější soukromí vlastníci.

Architektonický záměr nemění podle vedení ND vnější vzhled budov, zachovává všechny původní architektonicky hodnotné vnitřní prostory. Nově zpřístupní větší část budov veřejnosti a umožní větší využití piazzetty Národního divadla, uvedl provozní ředitel ND Václav Pelouch.

Zřejmě největší změna čeká hlavní sál Nové scény, který má zastaralé divadelní technologie a špatnou akustiku. Důraz kladou tvůrci na dokončení původní myšlenky autora vytvořit multifunkční divadelní scénu, která umožňuje snadnou přestavbu jeviště i hlediště. Vznikne tak divadelní scéna s variabilním uspořádáním prostoru sálu pro různá představení s kapacitou až 500 míst s použitím soudobých moderních divadelních technologií a proměnnou akustikou.

Zlepšit se má využití parteru budov s návazností na piazzettu. Vznikne nový bezbariérový vstup do podzemních garáží, nový vstup pro herce a zaměstnance divadla a víceúčelový prostor zázemí piazzetty pro pořádání různých kulturních akcí. V přízemí Provozní budovy B vznikne veřejný prostor s kavárnou propojený spouštěcí skleněnou stěnou s piazzettou.

Zasklení budov je podle architektů vzhledem k době svého vzniku energeticky nevyhovující, navrhují proto výměnu jednoduchého zasklení fasády foyeru budovy Nové scény a rámového zasklení na Provozní budově B. Pietně architekti podle vedení ND přistupují i k řešení prostorů foyeru Nové scény. Podle ND se jedná o architektonicky nejhodnotnější prostory, kde dominuje zelený kubánský serpentinit, kruhové schodiště s lustrem a dřevěné kazetové podhledy a bohatá umělecká výzdoba. Tyto prostory se mají rehabilitovat do původního stavu s restaurováním materiálů a výtvarných děl.

Národní divadlo

Autor článku: ČTK: hrm, rot; Foto: Jan Purkert