12.06.2022 20:22

Pražské Divadlo Minor získalo na festivalu Skupova Plzeň čtyři ocenění

Pražské divadlo Minor získalo na Mezinárodním festivalu loutkového a alternativního divadla Skupova Plzeň čtyři ceny za inscenaci Bratři naděje. Uspělo také místní Divadlo Alfa či Bratislavské bábkové divadlo. Odborná porota vybírala z 19 soutěžních inscenací českých a slovenských profesionálních divadel. Součástí pětidenní akce bylo zasedání exekutivy Světové unie loutkového divadla UNIMA. Festival i s letošním programem pod širým nebem, prologem Loutkové Slovany a Slow marketem, navštívilo na 7000 diváků, informovala dnes ČTK mluvčí festivalu Daniela Vítová.

„Letošní Skupova Plzeň se opět zařadila mezi mezinárodně nejvýznamnější přehlídky loutkového divadla na evropské půdě. Potvrdily to nejen reakce umělců a odborníků, kteří dorazili do Plzně ze čtyř kontinentů, ale také hodnocení exekutivy Mezinárodní loutkářské unie UNIMA, která v Plzni zasedala," uvedl ředitel Skupovy Plzně a pořádajícího divadla Alfa Jakub Hora.

Inscenace Bratři naděje Divadla Minor získala ceny za herecký výkon, scénář a režii, scénografii a hudbu. Kromě pražského divadla porotci ocenili také plzeňské Divadlo Alfa za scénografii inscenace putování Dobrého Hanse Böhma Evropou a za koncept, text a režii inscenace Pravdu má každý svou. Cenu získalo také Divadlo Continuo z Malovic a Bratislavské bábkové divadlo. Čestné uznání Skupovy Plzně 2022 dostal soubor KHWOSHCH za loutkářsko-paleontologicko-operní debut Dinopera a Divadlo Lampion z Kladna za inscenaci Stín kapradiny.

Z mimosoutěžní nabídky zaujala návštěvníky festivalu představení japonských loutkářů. Díky ucelenému programu japonského loutkového divadla mohli zhlédnout čtyři různé žánry v podání japonských loutkářů, součástí programu byly také tvůrčí dílny japonských loutkářských technik.

I po skončení festivalu zůstávají v Plzni k vidění dvě výstavy. Do konce června potrvá pod otevřeným nebem ve Smetanových sadech výstava Plzeň loutkářská, kterou k letošním loutkářským výročím připravil Odbor kultury Magistrátu města Plzně. V Muzeu loutek jsou vystaveny originální samohybné loutkové objekty uruguayského loutkáře a výtvarníka Pabla Parése pod názvem MOBILES – Loutky v pohybu.

Skupova Plzeň se poprvé uskutečnila v roce 1967 jako jubilejní akce k 75. výročí narození Josefa Skupy a k desátému výročí jeho úmrtí. Od roku 1970 se stala soutěžní bilanční přehlídkou českého profesionálního loutkářství, která se do roku 1978 konala každoročně, poté se změnila na bienále. Následující 35. ročník organizátoři plánují na červen 2024.

http://www.skupovaplzen.cz/

Autor článku: ČTK: bah, dr, foto z inscenace Bratři naděje