20.02.2007 00:00

Pražské Quadriennale bude pro děti dobrodružnou výpravou

V Praze, 19. února 2007 - Mnohá překvapení čekají na návštěvníky Pražského Quadriennale, největší mezinárodní přehlídky scénografie a divadelní architektury. Pořadatelé chtějí k divadlu a jeho podobám přitáhnout také nejmladší diváky. Pro ně - žáky převážně základních škol a gymnázií, dětské návštěvníky či jejich rodiče a učitele - budou od 14. do 24. června, kdy PQ zaplní Průmyslový palác na Výstavišti v Praze-Holešovicích a pražské ulice, připraveny speciální scénografické dílny, výstava kostýmů navržených a realizovaných dětmi, ale především dobrodružná hra přímo v prostoru expozice. To vše v rámci programu PQ dětem. V únoru byla spuštěna vlastní webová stránka projektu - www.pqdetem.cz, kde jsou zveřejňovány informace pro účastníky a přípravy projektů.

Projekt PQ dětem se koná již potřetí. V roce 2003 se jej aktivně zúčastnilo 3 500 dětí.

"Letošní koncepce výstavy Pražské Quadriennale nabízí jedinečnou příležitost za několik hodin procestovat téměř celý svět a vidět jej očima špičkových scénografů. Projekt PQ dětem této možnosti využívá a připravuje pro děti dobrodružnou hru, jaká se dá zažít jen ve světě Alenky v říši divů - a tím výstava bezpochyby je. Projekt pro školy, který výstavě předchází, jde ještě dál. Podílet se na vzniku říše divů a zažívat ji na vlastní kůži je mnohem zábavnější, než se na ni jen dívat." říkají Martina a Jan Svobodovi, autoři projektu PQ dětem.

Děti se budou moci vybraných exponátů nejen dotýkat - v mnohých případech budou i jejich autory. Již nyní se mohou základní školy do programu PQ dětem aktivně zapojit. Žáci mají pod vedením svých učitelů stejný úkol jako dospělí profesionálové: vytvořit trojrozměrnou prezentaci, která by co nejautentičtěji vyjadřovala jejich vztah ke světu kolem, v tomto případě k České republice. Prezentace má předem danou formu - bude jí kabát.

Všechny přihlášené školy obdrží stejný střih kabátu (uzpůsobený velikostí podle věku). Výběr materiálů, barev či doplňků je však čistě na dětech. Vzhledem k náročnosti budou děti pracovat ve skupinách; každá třída by se mohla pochlubit zhruba 4 kabáty. Vystavena bude také dokumentace z průběhu zrodu kabátů a jejich následného "života" ve školách. Podrobnější informace a přihlášky do projektu jsou k dispozici na webových stránkách.

Děti se budou moci zúčastnit i klasické scénografické dílny. Z kostek stavebnice a hraček si vytvoří vlastní model (maketu) scény, ve které se malým technickým kouzlem samy následně ocitnou. Dalším programem bude dílna divadelních kostýmů. Děti, které se dílny zúčastní, mohou absolvovat prohlídku výstavy ve svých vlastních kostýmech. Stejně jako při minulém ročníku se děti ujmou role porotců a budou hlasovat o nejzajímavější národní expozici. Výsledky hlasování budou zveřejněny na závěr přehlídky.

Pražské Quadriennale je nejvýznamnější a nejrozsáhlejší akcí svého druhu. Nabízí jedinečnou platformu pro setkání divadelních kultur a umělců z celého světa, kteří mají neopakovatelnou příležitost k výměně zkušeností, objevování nových divadelních trendů a technických možností či možnost vyzkoušení si nových pracovních postupů v rámci workshopů. Pražské Quadriennale 2007 je rozděleno do tří základních linií: Sekce národních expozic, Studentské sekce Scenofest a Sekce architektury a technologie. Nedílnou součástí PQ 07 bude celodenní živý program.

Pro 11. ročník Pražského Quadriennale pořadatelé předpokládají zájem 4 000 účastníků z řad zahraničních divadelních profesionálů i studentů. V letošním roce se na PQ přihlásilo rekordních šest desítek zemí.

Pražské Quadriennale se v české metropoli koná od roku 1967, v letošním roce tedy oslaví 40 let od svého prvního ročníku. Dosavadních deseti ročníků PQ se účastnili nejvýznamnější světoví scénografové; v Praze vystavovali například Tadeusz Kantor, David Borovskij, Ralph Koltai, Luciano Damiani, Ming Cho Lee či Achim Freyer.

Předchozího 10. ročníku se zúčastnilo 50 zemí z 5 kontinentů, které představily to nejlepší z oboru scénografie, kostýmní tvorby a divadelní architektury. Hlavní cenu - Zlatou trigu - udělila mezinárodní porota národní expozici Velké Británie. Tradiční sekce - národní, architektonickou a školní - doplnily dva zcela nové projekty: experimentální interaktivní výstava / performance Srdce PQ a edukativní projekt pro studenty Scenofest. Během PQ 03 se akreditovalo 3 400 odborných účastníků z celého světa, včetně tisícovky studentů. Quadriennale celkem zhlédlo 20 000 návštěvníků.

Zdroj: Silvie Marková, Smart Communication

Autor článku: redakce