17.05.2018 08:14

Pražský komorní balet v neděli vystoupí na závěrečném galavečeru festivalu Mezinárodní týdny tance

Na závěrečném představení dvaatřicátého ročníku festivalu „Mezinárodní týdny tance“, které se koná v neděli 20. května 2018 od 19 hodin v pražském Divadle na Vinohradech, vystoupí také Pražský komorní balet. V rámci nedělního galavečera festivalu současného tance představí soubor úspěšnou choreografii „Prolínání“ Lukáše Timuláka. Vinohradské divadlo bude v neděli patřit těm nejlepším z „nezávislého“ či spíše lépe řečeno „nekamenného“ komorního tanečního divadla. Kromě Pražského komorního baletu zde vystoupí i seskupení DekkaDancers a program doplní soubor Balet Praha Junior Tanečního centra Praha.

„Prolínání“ je výrazná umělecká práce Lukáše Timuláka, slovenského choreografa, který před lety vzešel z nizozemské taneční dílny světoznámého Jiřího Kyliána. Ve světové premiéře byla choreografie, již Timulák připravil exkluzivně pro Pražský komorní balet, slavnostně uvedena teprve před několika týdny. V choreografické práci se její autor zabývá prvky, které jsou v neustálé vzájemné závislosti a výměně, a které se neustále prolínají – přírodou, lidskými bytostmi a jejich životním prostorem. Nyní se bude jednat o poslední plánované uvedení v této sezóně, a tím pádem půjde o jedinečnou šanci novou inscenaci zhlédnout.

“Každým nádechem stvrzujeme svázanost s prostředím, které nás obklopuje,“ říká Timulák v anotaci své novinky. „Proměňujeme jej, mísíme se s ním. Pohybem těla rozrážíme vzduch, odrážíme jej, ohříváme, vdechujeme a vydechujeme. Svým samotným bytím se podílíme na ustavičném pohybu a přetváření hmotného světa…”

Jako hudební dohttp://prazskykomornibalet.cz/provod zvolil Timulák skladby Ivy Bittové, v nichž je znát vliv lidových písní, ale které zároveň představují vrchol hudebního experimentu, a také novou kompozici Henryho Vegy.

http://prazskykomornibalet.cz/

Autor článku: Johana Mravcová

Pražský komorní balet v neděli vystoupí na závěrečném galavečeru festivalu Mezinárodní týdny tance

Inscenace

14.03.2019

Národní divadlo vzdá inscenací Za krásu poctu divadelníku K. H. Hilarovi

Národní divadlo uvede dnes večer na Nové scéně premiéru inscenace nazvané Za krásu. Režisér a šéf činohry první české scény Daniel Špinar ji pojal jako poctu Karlu Hugovi Hilarovi, jednomu z nejznámějších českých divadelníků spjatému s Divadlem na Vinohradech a později právě s Národním divadlem. Hilarovu energii a vášeň k divadlu v inscenaci ztvárňuje 13 hereček.

14.03.2019

Činohra Národního divadla Brno dokončuje inscenaci věnovanou osudu spisovatele Rudolfa Těsnohlídka

Činoherní soubor Národního divadla Brno dokončuje novou inscenaci věnovanou osudu spisovatele Rudolfa Těsnohlídka. Představení má divákům přiblížit Těsnohlídkovu komplikovanou osobnost a jeho životní peripetie. Název inscenace Mne blesk se dotekl tvůrci převzali z básně, kterou Těsnohlídek napsal před svou smrtí. Hra je součástí cyklu Spílání Brnu, který divákům představuje osobnosti spjaté s městem. Zájemci mohou hru zhlédnout od 22. března v divadle Reduta.

14.03.2019

Ostravské Divadlo Petra Bezruče připravuje premiéru inscenace Heda Gablerová: Teorie dospělosti

Ostravské Divadlo Petra Bezruče připravuje premiéru inscenace Heda Gablerová: Teorie dospělosti. Adaptaci dramatu slavného norského autora Henrika Ibsena pro ostravské divadlo na míru připravila česko-chilská spisovatelka Anna Saavedra. Hlavní roli ztvárnila Magdaléna Tkačíková, režisérkou je Janka Ryšánek Schmiedtová. Premiéra se uskuteční 15. března.