08.11.2018 20:18

Pražský komorní balet ve spolupráci se Zemlinského kvartetem uvede mimořádný večer „Janáček Gala 2018“

V pátek 23. listopadu od 19:30 proběhne ve velkém sále Městské knihovny v Praze mimořádný koncert komorní hudby a tance nazvaný „Janáček Gala 2018“. V rámci večera budou uvedena hned čtyři významná díla Leoše Janáčka v podání Zemlinského kvarteta a Pražského komorního baletu. Jako speciální host se představí špičkový klarinetista Igor Františák.

„Pražský komorní balet se Zemlinského kvartetem připravuje a úspěšně uvádí originální projekty již několik let v řadě. Nyní se jedná se o další inspirující spolupráci s tímto hudebním tělesem. Komorní hudba vyžaduje naprostou preciznost a také dokonalé souznění s tanečním pohybem, což se nám, troufám si říci, daří naplňovat,“ říká Ladislava Jandová, ředitelka Pražského komorního baletu. „Mimořádným listopadovým večerem ještě jednou připomeneme letošní velké jubileum – devadesáté výročí úmrtí Leoše Janáčka. Geniální skladatel a jeho odkaz si – samozřejmě nejen v roce 2018 – zasluhují naši plnou pozornost.“

Pražský komorní balet vystoupí v první půli slavnostního koncertu, kdy jeho sólisté zatančí v choreografii Pavla Šmoka a Kateřiny Dedkové na část Janáčkova cyklu „Po zarostlém chodníčku“ (v transkripci pro klarinet, housle, violu a violoncello).

Sám Šmok k premiéře v roce 1998 uvedl: „Jednotlivé skladby cyklu nemají vzájemně žádnou výraznější dramaturgickou souvislost, až na to, že jde o niterné výpovědi autora. Scéna je však přece jen něco jiného, než koncertní síň a Janáček by nám snad odpustil, že jsme do díla vložili malý příběh, který je ostatně volně přejat z jiné jeho skladby.” Choreograf se pro dílo volně inspiroval Janáčkovou operou Její pastorkyňa a jeho dramatický příběh mladé dívky, ženy a lehkomyslného chasníka, postupně gradující v mrazivou tragédii, přesně vystihuje melancholickou náladu nádherné Janáčkovy hudby, jež čerpá z melodiky moravských lidových písní.

Program ojedinělého večera v Městské knihovně doplní tóny Smyčcového kvartetu č. 1 („Kreutzerovy sonáty“), dále pak Janáčkův dechový sextet „Mládí“ ve vynikající úpravě Kryštofa Mařatky a Smyčcový kvartet č. 2 („Listy důvěrné“).

Koncert se uskuteční za finanční podpory Magistrátu hl.města Prahy a Ministerstva kultury ČR.

www.prazskykomornibalet.cz

Autor článku: Johana Mravcová