24.10.2017 11:54

Divadlo Komedie se definitivně zařadí pod Městská divadla pražská

Pražské Divadlo Komedie bude nadále působit jako třetí scéna Městských divadel pražských. Novinářům to dnes řekl radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice). O zařazení divadla pod městská divadla v březnu rozhodli radní, proti tomu se stavěla část odborné veřejnosti.

„Divadlo Komedie bylo přiřazeno do zřizovací listiny MDP," uved Wolf. Proti přiřazení Komedie se stavěla část odborné veřejnosti, podle které by mělo jít o samostatnou scénu, zaměřenou na publikum nad 12 let. Vedení města však nakonec potvrdilo své původní rozhodnutí.
I podle koncepce nového ředitele MDP Daniela Přibyla, kterého dnes radní jmenovali, by se Divadlo Komedie mělo zaměřit na mladého diváka. „Zároveň by mělo umožnit i prezentaci mimopražských divadel," dodal Wolf.

Divadlo sídlí v objektu, vlastněném Generálním finančním ředitelstvím (GFŘ). V prostoru nyní dočasně působilo Divadlo Na zábradlí, jehož budova na Anenském náměstí se rekonstruuje a otevře se v sobotu 28. října. Podle Wolfa je budova Divadla Komedie v kritickém stavu a pokud se státní instituce s Prahou nedomluví na rekonstrukci, hrozí jeho uzavření. Divadelní produkce v objektu je možná jen na základě dočasných povolení, které Praha zajistila. Podle Wolfa není jisté, že se je podaří prodloužit a rekonstrukce objektu je nezbytná.
Ohledně celkové rekonstrukce se Praha s GFŘ přou několik let. V budově jsou nevyhovující rozvody, elektrotechnika i protipožární ochrana. Město je ochotno jednat o tom, že opravy zaplatí.

Prostory Komedie Praha do dubna 2016 pronajímala souboru Divadlo Company.cz, který však musel kvůli finančním problémům skončit. Město chtělo původně objekt získat, což ministerstvo financí zamítlo. Za pronájem platí magistrát GFŘ asi 900.000 korun ročně a smlouvu má uzavřenou do roku 2030.

http://www.mestskadivadlaprazska.cz/

Autor článku: ČTK: psc, snm