23.07.2007 00:00

Před otáčivé hlediště se vrátí Rusalka, třikrát s Evou Urbanovou

Český Krumlov 23. července (ČTK) - Před otáčivé hlediště v Českém Krumlově se v úterý vrátí romantická opera Antonína Dvořáka Rusalka. Diváci ji v podmanivé atmosféře zámeckého parku mohou vidět do neděle v šesti představeních, titulní úlohu ve třech z nich ztvární sopranistka Eva Urbanová.
Inscenace v režii Josefa Průdka a v hudebním nastudování Martina Peschíka měla premiéru před dvěma lety, Urbanová zde od té doby hostovala jako Rusalka i Cizí kněžna. "Jihočeské divadlo tento titul spolu s Labutím jezerem řadí do kmenového repertoáru točny. Rusalka se těší stálé divácké přízni," řekl dnes ČTK dramaturg Jihočeského divadla František Řihout.
Připomněl, že na úspěchu má velký podíl i speciální nasvícení vytvářející prostorovou iluzi reálného jezera, které zaplavuje křoviny. Dvořákova nejlyričtější píseň o nesplnitelné touze nevyzní podle umělců nikde lépe než v zámecké zahradě. "V žádném jiném divadle nemůže být měsíček na nebi hlubokém opravdový," podotkl Řihout. Představení začínají ve 21:30.
Poprvé se zde tato opera hrála při III. ročníku Jihočeského divadelního festivalu v roce 1959, orchestr tehdy seděl pod letohrádkem Bellarie a točna nehýbala. Výhody otočné konstrukce vyzkoušela Rusalka v roce 1963 a další inscenaci Rusalky vidělo krumlovské publikum v polovině 90. let.
V roli Rusalky alternuje Kateřina Hájovská, Prince ztvární Aleš Voráček nebo Valentin Prolat, jako Cizí kněžna se představí Romana Strnadová či Miroslava Veselá. Ježibabou se stane Dagmar Volfová a ve Vodníka se změní Jevhen Šokalo. "Ač pochází z Ukrajiny, je to nyní nejpopulárnější český basista. Tento člen opery plzeňského divadla J. K. Tyla začínal svoji kariéru v Českých Budějovicích," dodal dramaturg.
Dále účinkují Václav Janeček, Svatopluk Sem, Iva Hošpesová, Kateřina Bukovská, Eva Štruplová a další. Vystoupí orchestr, sbor a balet Jihočeského divadla. Scénu pro plenérovou verzi této opery na slova Jaroslava Kvapila navrhl Martin Hruška a kostýmy Vladimíra Fomínová.
Po Rusalce se na točnu vrátí 31. července balet Labutí jezero. Zbytek sezony až do 2. září bude patřit činohernímu souboru, který nejprve uvede romantickou komedii Tři mušketýři a pak Hrubínovu Krásku a zvíře, jejíž nové nastudování zde mělo premiéru loni. Na točně hraje rovněž loutkohra, a to Zlatovlásku a Kocoura v botách.

Alena Binterová jpt

Autor článku: ČTK