26.04.2022 10:58

Předposlední premiérou této divadelní sezóny bude v Klicperově divadle Euripidův Orestés

Předposlední premiérou divadelní sezóny 2021/2022 bude v Klicperově divadle Euripidův Orestés v režii Jakuba Nvoty. Jedná se o jeho první spolupráci s Klicperovým divadlem. Na antickou tragédii na Hlavní scéně se diváci mohou těšit od 30. dubna 2022. V roli Oresta se představí Vojtěch Říha, v roli Elektry potom Anna Kratochvílová.

„Co je to život a jakou má cenu?“

Děj hry se odehrává po vraždě Klytaiméstry a Aigistha před palácem Atreovců v Argu, kde Orestés s Elektrou čekají na soud za matkovraždu. Marně se snaží hledat pomoc u Menelaa, který se vrací z Tróje s Helenou. Zastání nenaleznou ani u stařičkého Tyndarea, a tak svůj život berou do vlastních rukou a snaží se bránit ze všech sil. A co na to všechno Apollón, který Orestovi vraždu matky nařídil? Se hrou se Euripidés na Velkých Dionýsiích účastnil nejspíše roku 408 př. n. l., není však známo, jak se hra umístila. Nejspíše to však byla poslední hra, s níž Euripidés soutěžil.

Dramaturgyně Lenka Smrčková o inscenaci říká: „Základním tématem hry Orestés je spravedlnost. Společnost funguje na základě zákonů, ale lidé se občas dostanou do situací, v nichž si zákony začnou ohýbat dle svého, podle vlastních potřeb. V takový moment se celá společnost začíná nějakým způsobem rozpadat, což je velmi aktuální téma. Děj hry se navíc odehrává v zemi, která je poničená a rozvrácená válkou. Při nasazování jsme měli obavy, jak takovou zemi a situaci divákům přiblížit. Bohužel se vzhledem k aktuálnímu politickému dění jedná o stav, který máme denně před vlastníma očima. To je mrazivé a současnost textu to ještě více podtrhuje.“

Slovenský režisér Jakub Nvota s sebou do Klicperova divadla přivedl i celý nový realizační tým. Autorem scénografie je Tom Ciller, výtvarnicí kostýmů Markéta Sládečková, hudbu složil Mario Buzzi a pohybovou spolupráci měl na starost Marek Zelinka.

Premiéra Oresta se na Hlavní scéně se uskuteční 30. 4. od 19:00.

https://www.klicperovodivadlo.cz/

Autor článku: Martin Sedláček

Předposlední premiérou této divadelní sezóny bude v Klicperově divadle Euripidův Orestés

Inscenace

26.09.2022

Soubor 420PEOPLE pořádá v říjnu ve Studiu Maiselovka několik akcí

Pražské Studio Maiselovka, první oficiální prostor souboru současného tance 420PEOPLE, vás v říjnu zve hned na několik kulturních akcí, které pořádá. Ve středu 5. 10. se můžete těšit na IMPRO JAM SESSION IV., taneční improvizované představení s živou hudbou. V pondělky 3., 10. a 17. 10. se pak můžete zúčastnit nové minisérie večerů TALK O TANCI A FILMU s živými hosty, které se budou konat v rámci Festivalu tanečních filmů.

26.09.2022

Kouzelný cirkus se loučí: derniéra inscenace, která byla na repertoáru Laterny magiky 45 let

Ve středu 28. září, symbolicky v Den české státnosti, se naposledy odehraje na Nové scéně ND inscenace Kouzelný cirkus. V žánru tanečního i nonverbálního divadla byl Kouzelný cirkus nejdéle bez přestávky uváděnou inscenací na světě. Odehráno bylo téměř 6 500 repríz, v hlavních rolích se vystřídalo 22 Veselých klaunů, 25 Smutných klaunů, 25 Svůdců, 33 Venuší.

23.09.2022

Laterna magika vzdává hold inscenaci Kouzelný cirkus oslavnou derniérou

Ve středu 28. září, symbolicky v Den české státnosti, se naposledy odehraje na Nové scéně ND inscenace Kouzelný cirkus, která byla na repertoáru 45 let. V žánru tanečního i nonverbálního divadla byl Kouzelný cirkus nejdéle bez přestávky uváděnou inscenací na světě. Odehráno bylo téměř 6 500 repríz, v hlavních rolích se vystřídalo 22 Veselých klaunů, 25 Smutných klaunů, 25 Svůdců, 33 Venuší.