27.11.2017 11:21

Představení Depresivních dětí In the Name of Gift v podzemním bunkru na Žižkově

IN THE NAME OF GIFT 29.11. – 1.12. 2017
Performance jako dar. Dar jako performance. Něco za něco.

Dočasná ambasáda v protiletadlovém krytu
Členité a rozlehlé prostory uzavřeného podzemního bunkru v Křížkovského ulici na Žižkově, se mimořádně otevřou veřejnosti ve dnech 29. listopadu až 1. prosince a to vždy od 17:30 do 21:30 hodin. Svou pobočku tu otevře pop-up ambasáda fiktivní republiky THE RPBLC. Po berlínské premiéře se tak českému obecenstvu představí divadelni projekt In the Name of Gift, který vznikl za spolupráce německé skupiny Lunatiks a českého uměleckého gangu Depresivní děti touží po penězích. Projekt ve svém programu uvádí Pražský divadelní festival německého jazyka.

S kým se v současném světě vyplatí být zadobře? A jakým darem si lze koupit jeho přízeň? A na jaký dar
přispějete Vy? Nějaký dar si odnese každý…

Diplomatické dary pro tyrany

Dary pro Kim Čong Una, Bašára Asada, Vladimíra Putina, ale také pro společnost Google či Nestlé budou mimořádně vystaveny v nepoužívaném krytu civilní obrany pod divadelním prostorem Venuše ve Švehlovce. Část prostoru se proměnila na zónu pro oficiální program velvyslanectví, kam mimo jiné patří audience u ambasadora, přednáška o historii a současnosti diplomatických darů, ale i bizarnosti jako módní přehlídka neprůstřelných šatů. Druhá polovina krytu slouží jako výstavní prostory. Umělci tu vystavují jedinečné diplomatické dary, jejichž prostřednictvím si chtějí naklonit mocné tohoto světa.

Špinavá historie (a současnost) diplomatických darů
„Tradice vzájemného předávání darů je velmi stará a prakticky vlastní všem kulturám, v různých zemích i kontinentech se ale liší. Často byly dary používány jako kódovací jazyk, který např. vyjadřoval nadvládu nebo jiný skrytý význam,“ objasňuje jeden z performerů skupiny Depresivní děti touží po penězích, Jakub Čermák. „Pro nás jsou diplomatické dary vhodným prostředkem, jak upozornit na současné mezinárodní vztahy. V Evropě a Severní Americe význam těchto darů upadá, ale například v Asii stále hraje důležitou roli. Důkazem je i takzvaná pandí diplomacie, kdy Čína propůjčuje různým zoologickým zahradám medvídka pandu a pojišťuje si tak určitou vstřícnost establishmentu. Západní země na tuto hru přistupují.“
Nově vzniklý státní útvar chce svými dary potěšit především představitele autoritářských režimů či zemí, kterými zmítají velké společenské problémy. Zároveň jsou ale tyto země z globálního hlediska významné. Nalezneme tu Sýrii, Rusko, Turecko, Severní Koreu, ale např. i Kongo, které je přes svou vnitřní rozpolcenost důležitým zdrojem pro těžbu vzácných kovů, které jsou třeba do baterií či chytrých telefonů. Umělci se ale nezaměřili pouze na státy, nýbrž obdarovali i vlivné nadnárodní korporace – Google či Nestlé. Mezi vlivné mezinárodní hráče zařadili i katolickou církev, fotbalovou asociaci FIFA nebo Islámský stát.

Představení jako návštěva
Mimořádný projekt je přístupný denně od 17:30 do 21:30, diváci mohou přijít kdykoli v tomto rozmezí, není tu stanoven pevný začátek a konec. Průvodci a hostitelé se budou návštěvníkům věnovat česky, německy i anglicky. K tomu slibují, že si každý odnese malý dárek. Doporučený dress code pro návštěvníky ambasády je "black smart casual tie", který v sobě snoubí audienci u britské královny s pohodičkou hipsterské kavárny.

„Have fun and save the world!“
Tvůrci a performeři: Jakub Čermák, Viktor Filip, Janette Mickan, Anna-Katharina Müller, Veronika
Musilová Kyrianová, Christine Rollar
Kryt civilní obrany pod Švehlovou kolejí, vstup z ulice Křížkovského, Praha 3, Venuše ve Švehlovce
FB event

LUNATIKS je berlínský kolektiv, který se od roku 2002 zabývá divadlem, performance a instalací. Zkoumá aktuální společenské jevy a neustále se opakující historické události. Východiskem divadelních projektů jsou vždy rozsáhlé rešerše, rozhovory s účastníky i odborníky. Teprve na základě těchto výzkumů vznikají texty, pravidla hry i forma inscenace. Kolektiv je za své projekty opakovaně zván na různé festivaly a sbírá spoustu ocenění.

DEPRESIVNÍ DĚTI TOUŽÍ PO PENĚZÍCH
Tento umělecký gang z Prahy je činný na poli divadla, site-specific, happeningu, instalace, filmu a soundartu. Nezávislá skupina začínala řadou site-specific projektů, které se odehrávaly mj. v soukromých bytech, na pražském Hlavním nádraží či v historických objektech. Ve svém projektu „Reliquiarium“ zpracovala propojení komerce a spirituality, vytvořila relikvie současných světců a nabídla je v interakci divákům. Tento projekt byl festivalem „...příští vlna/next wave...“ oceněn jako projekt roku. V roce 2011 byl uveden v Národním pavilónu Pražského Quadriennale. Ve svém internetovém rádiu se skupina zabývá aktuálními tématy (například první přímou volbou českého prezidenta), kde narušují hranice mezi rádiovým vysíláním a performance. V poslední době se skupina cíleně věnuje i dokumentárnímu a rešeršnímu divadlu. Jejich projekty a inscenace byly opakovaně uvedeny v rámci různých festivalů doma i v zahraničí.

Autor článku: Alena Julie Novotná