15.02.2017 10:28

Představení Naivního divadla v Liberci se odehraje na stole

Experimentální inscenace nazvaná Jsou místa oblíbená tmou ... bude první letošní novinkou Naivního divadla v Liberci. Je to koláž příběhů, které jsou spojené s odlehlými ostrovy. Hra vznikla na základě knihy německé autorky Judith Schalanské. Představení bude pro tradičního diváka Naivního divadla netypické, řekl dnes ČTK dramaturg divadla Vítek Peřina.

Od jiných her se výrazně odlišuje scénou. Ve studiu bude obrovský dřevěný stůl a kolem něj prostor pro 50 diváků. "Sedět budou kolem stolu, což je vlastně takový ostrov, a na stole se to představení odehrává," uvedl Peřina. Pro loutkové divadlo je také nezvyklé, že inscenace není určena pro malé děti. "Po dlouhé době je to zacílené na mládež od 14 let a dospělé," uvedl dramaturg. Loutky se ale podle něj v představení objeví. "K textům, které herci říkají, provádějí různé akce s loutkami, předměty, projekcemi," řekl dramaturg.

Schalanská si pro knihu, jež se stala v roce 2009 nejkrásnější německou knihou, vybrala 50 odlehlých míst roztroušených ve všech oceánech světa. Od ostrova Tristan da Cunha přes Galapágy, ostrov Robinsona Crusoe až po Vánoční či Velikonoční ostrov. Ke každému ostrovu autorka vlastnoručně nakreslila mapu a sepsala krátký příběh, který je s daným místem spojený. Šlo o skutečné historické události i tradované mýty. "Jsou to příběhy o vzácných zvířatech, podivných lidech, o ztroskotaných otrocích nebo zbloudilých objevitelích," uvedl Peřina.

Režisér Filip Homola si z knihy pro inscenaci vybral zhruba deset ostrovů a jejich příběhy. Scénu vytvořil Kamil Bělohlávek a hudbu k inscenaci složilo jedno z nejoceňovanějších uskupení na poli českého ambientu, Kora et le Mechanix. Inscenace Jsou místa oblíbená tmou ... bude mít premiéru tuto sobotu.

 

Autor článku: ČTK: Marek Kuntoš, kš