21.07.2005 00:00

Představení Picture Gray v Galerii Jiří Švestka

Picture Gray

Stefanía Thors, Jiří Zeman, Rebekka A. Ingimundardóttir a Michal Pěchouček v performance

v GALERII JIŘÍ ŠVESTKA

28. - 31. července

GALERIE JIŘÍ ŠVESTKA
Biskupský dvůr 6
110 00 Praha 1
tel.: +420 222 311 092
fax: +420 222 311 099
e-mail: gallery@jirisvestka.com  
www.jirisvestka.com

Hranici mezi výtvarným a pohybovým uměním vymezuje a prostupuje inscenace Picture Gray. Čtveřice autorů - Stefanía Thors, Jiří Zeman, Rebekka A. Ingimundardóttir a Michal Pěchouček - performanci opřela o známou literární předlohu Oscara Wildea Obraz Doriana Graye. Čtyři ojedinělá představení pro omezený počet diváků proběhnou příznačně v pražské GALERII JIŘÍ ŠVESTKA a návštěvníci budou v rámci "vernisáže" projektu provedeni po jejích prostorách. Tvůrci o Picture Gray hovoří jako o divadelní instalaci a dodávají, že "představení se spíše než o román opírá o naše vzpomínky a dojmy z jeho četby."

Každý z autorů patří ke špičce ve svém oboru: Stefanía Thors je uznávanou, v České republice už několik let působící performerkou a videoartistkou, Jiří Zeman prošel mimo jiné soubory divadel Ypsilon nebo Nablízko, Rebekka A. Ingimundardóttir pracovala jako režisérka či scénografka s řadou evropských souborů, Michal Pěchouček patří k čelným představitelům české výtvarné scény, o čemž svědčí i prestižní Cena Jindřicha Chalupeckého. Divadelní instalace Picture Gray trvá 70 minut. Vstup je zdarma, avšak účast je třeba vzhledem k limitovaném počtu maximálně 25 návštěvníků rezervovat na e-mailové adrese gallery@jirisvestka.com nebo na telefonním čísle 222 311 092. Projekt byl podpořen grantem Magistrátu hl. města Prahy. Za technickou podporou stojí Panasonic.

Každý ze čtyř herců-performerů zastává úlohy jak průvodce, tak postavy z předlohy. "Toto rozdělení funguje už v Obrazu Doriana Graye. Jinak je ale Picture Gray především příběhem o přátelství, které začíná a končí," soudí tvůrci. Nebudou improvizovat - Picture Gray má daný scénář, včetně přesného časového režimu / kódu. Hovoří o "maximalistickém představení, založeném na minimalistickém textu, minimalistických pohybech, minimalistickém videoartu a minimalistické hudbě".

Vzhledem ke koncepci otevřeného přístupu k umění, ať už výtvarnému, mluvenému či pohybovému, jsou představení přístupná zdarma. Představení trvá jednu hodinu a deset minut, premiéra proběhne 28. července a reprízy 29. až 31. července. Začátek je vždy ve 21.50!

GALERIE JIŘÍ ŠVESTKA ještě do 28. července vystavuje nový soubor fotografky Jitky Hanzlové, nazvaný Forest / Les. Na počátku srpna bude zahájena komorní výstava grafik a multiplů významného švýcarského autora Dietera Rotha (1930 -1998), která potrvá do 2. 9. V první zářijovém týdnu proběhne česká premiéra v zahraničí velmi ceněného instalace Sixtysomething Mileny Dopitové. O každé z akcí vás budeme informovat v samostatném tiskovém materiálu.

Pro další informace nebo snímky z představení Picture Gray kontaktujte, prosím, PR Galerie Jiří Švestka: Silvie Marková - Public Relations, tel.: +420 604 748 699, e-mail: prsvestka@tiscali.cz

Rebekka A. Ingimundardóttir se narodila v roce 1967 na Islandu, absolvovala režii v JEKER STUDIO Toneelschool Maastricht, pracovala pro AHK Amsterdam, vystudovala scénografii na DAMU v Praze a navštěvovala hodiny Ctibora Turby na HAMU. Je jednou ze zakladatelů Yell-O company v Amsterdamu. Účastnila se klasických, pohybových, tanečních a objektových divadelních projektů jako režisérka, herečka i scénografka na Islandu, v Holandsku, Polsku, Švédsku, Dánsku, Němcku a ČR s výraznými divadelními formacemi (Hollandia, Dogtroep, SILO theater, De theater companie atd.). Spolupracuje i s Národním divadlem na Islandu a s Národním divadlem v Praze.

Michal Pěchouček patří mezi nejvýznamnější představitele mladé české výtvarné scény. O kvalitách jeho tvorby svědčí i Cena Jindřicha Chalupeckého, kterou obdržel v roce 2003. Michal Pěchouček se narodil roku 1973 v Duchcově. Na Výtvarné škole Václava Hollara vystudoval ilustraci a knižní grafiku. Poté pokračoval ve studiích na pražské Akademii výtvarných umění, nejprve v ateliéru klasických grafických technik Jiřího Lindovského a následně v ateliéru vizuální komunikace Jiřího Davida. V průběhu let se věnuje různým technikám: linorytům podle fotografických předloh, výšivkám na netradiční materiály (např. malířská plátna, sololit, malby na sklo nebo síťové pletivo). V současné době se převážně zaměřuje na malbu, fotografii a video.

Stefanía Thors je absolventkou fakulty alternativního a loutkového divadla na DAMU v Praze. Od roku 1996 žije pracuje v Praze. Tvoří hlavně pohybové, vizuální a multimediální divadelní experimenty. Účinkovala a spolupracovala na představeních v různých zemích: Divnosti (ČR), Life of man (Island, Praha), Uno, duo, tre, stella (ČR, Polsko), Laufey (ČR, Rumunsko, Polsko, Island), Woman (Praha), 7 Years of Luck (ČR, Belgie), One (ČR, Německo), Mezzo (ČR, USA) a What? (ČR). V roce 2003 vytvořila sólový divadelní experiment Comparatively Peaceful Existence. Projekt získal na pražském festivalu Next Wave ocenění Projekt roku.

Jiří Zeman se narodil v roce 1976 v Táboře, již při studiích DAMU člen Studia Studia Ypsilon, po absolvování začal vedle studia FF UK úzce spolupracovat jako herec s divadlem Nablízko, vytvořil přes 30 divadelních rolí (vedle již uvedených divadel i v Pražském komorním divadle - divadlo Komedie, v umělecké formaci ComFactory, Warera, ve Státní opeře Praha, Klicperově divadle v Hradci Králové, ve formaci KREPSKO, Studiu Láďa, Bohnické divadelní společnosti…).

Na tvorbě inscenace se dále podíleli:
Petr Lorenc (světla), Patrick Thomas + Ondřej Anděra (hudební a zvukový materiál), Alena Pivoňka (realizace kostýmů) a Aniek Boon (výtvarná spolupráce)

Zdroj: Sodja Lotker, Divadelní ústav

Autor článku: redakce