28.03.2009 00:00

Přehlídka loutkářských souborů v Třebíči přilákala 400 diváků

Třebíč 28. března (ČTK) - Představení letošního 43. ročníku krajské přehlídky Třebíčské loutkářské jaro přilákala 400 diváků. V třebíčském Národním domě se jim během dnešního dne představilo šest amatérských loutkářských souborů z Vysočiny, jižní a střední Moravy. Divadelní výkony sledovala také odborná porota, která doporučila čtyři soubory do širšího výběru pro národní přehlídku v Chrudimi. ČTK to řekla členka poroty Radka Blatná. 

Doporučení dostalo divadlo Starost Prostějov, loutkářský soubor Bedruňka brněnského Selesiánského střediska mládeže a Klubíčko Napajedla. Šanci účinkovat počátkem letošního července na chrudimské národní přehlídce má také divadelní soubor Obludárium z Nového Města na Moravě, který byl v Třebíči jediným zástupcem kraje Vysočina. 

Některá představení nebyla určena malým dětem. Kromě krátkých pohádek diváci shlédli také horor Upír. Novoměstští mladí divadelníci, kteří předvedli hru Deník nejmenované velmoci, chtěli oslovit hlavně dospívající mládež. Mottem autorské hry je vražda ruské opoziční novinářky Anny Politkovské. 

V Česku existuje více než 200 amatérských loutkářských souborů. Podle Štěpána Filcíka z Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu jejich počet v posledních letech mírně stoupá. Na Vysočině fungují asi dvě desítky loutkových divadel. 

vst mal

Autor článku: ČTK