26.09.2019 14:57

Přehlídka Terénní úprava zahájí činnost divadelní platformy Terén

Přehlídka Terénní úprava zahájí v říjnu činnost platformy Terén, nové složky brněnského Centra experimentálního divadla. Ve svazku, který tvoří i Husa na provázku a HaDivadlo, Terén nahradí zaniklé Divadlo U stolu. Jeho umělecká východiska jsou však jiná, cílem je vytvořit zázemí pro současné performativní umění a hraniční umělecké projekty a koncepčně pracovat s brněnským městským prostředím.

Terén nemá vlastní soubor ani stálou scénu, bude spolupracovat s různými autory a interprety. „Terén nesídlí stoprocentně v jedné konkrétní budově, neokupuje jedno jeviště, obrací se na město jako komplexní tvůrčí prostor, do kterého chce vstupovat," řekl dnes novinářům umělecký šéf Matyáš Dlab.

„Nechtěli jsme zahajovat činnost jednorázovou premiérou, rozhodli jsme se pro souvislejší program, který má ambici představit, čemu všemu se budeme v budoucnu věnovat," uvedl Dlab.

Přehlídka Terénní úprava, na kterou upoutává velkoformátová instalace v podobě lešení na budově Centra experimentálního divadla, začne 1. října. O den později je na programu Oidipus André Gida s hudbou Bohuslava Martinů. Následuje performance mezinárodního autorského kolektivu Gob Squad prozkoumávající prostředí Brna. „Každé uvedení je svého druhu premiéra, protože do něj přichází spousta neočekávaných setkání, situací, které tvůrci v městském prostředí vyvolají," uvedl dramaturg Lukáš Jiřička.

Pořadatelé pozvali na přehlídku také argentinský kolektiv hudebních producentů a producentek Trrueno a avantgardního umělce Otomo Jošihideho. Terénní úpravu uzavře 6. října dětský program Teréňák. Na přehlídku pak naváže série různých akcí nazvaná Nové Sady a koncem listopadu projekt Insider pro jednoho diváka, pracující s technologií virtuální reality.

https://jasuteren.cz/

Autor článku: ČTK: Jan Tomandl, ktp