06.05.2013 15:25

Přerov bude hostit sokolská loutková divadla z celé republiky

Do Přerova zamíří tento týden sokolská loutková divadla z celé země. Se svými loutkami různých velikostí se představí návštěvníkům na šestém ročníku celostátní přehlídky.

Pohádky pro děti i dospělé doprovodí besedy, exkurze do zákulisí divadla či povídání o výrobě loutek. Návštěvníci se mohou těšit na osm představení, chybět nebudou maňásci i marionety. ČTK to řekla principálka přerovského loutkového divadla Přerovský kašpárek Marie Veřmiřovská.
"Celostátní přehlídka sokolských loutkových divadel je jediná v republice a u nás se koná již od roku 2003. Do Přerova přijíždějí soubory z celé republiky. Na našem jevišti se tato akce střídá napřesrok s Letnicemi, což je přehlídka amatérských souborů z celé země," uvedla Veřmiřovská.
Přehlídka začne v pátek, kdy se návštěvníkům otevřou dveře přerovského loutkového divadla. Návštěvníci se mohou těšit na exkurzi do zákulisí či besedy o divadle i historii nebo na výstavu zajímavých loutek včetně instruktáže jejich výroby. Akce bude slavnostně zahájena v sobotu ráno a od té doby se na jevišti vystřídají soubory například z Uherského Hradiště, Prahy, Vyškova či Valašského Meziříčí. Na programu jsou tituly jako Ostrov splněných přání, Anička a loupežníci aneb uloupená princezna, Kašpárek čarodějem či Perníková chaloupka, která v neděli přehlídku zakončí.
Specialitou letošní přehlídky bude stará loutkářská hra pro dospělé, která je naplánována na sobotu večer. S marionetami na drátech ji zahraje pražské loutkové divadlo Sokola Královské Vinohrady.
Zájemci mohou na třídenní akci dostat také návod, jak si vyrobit malé domácí loutkové divadlo včetně školení, jak lze hrát divadlo rodinného typu sám nebo ve dvojici.

V Přerově má loutkářství velmi dlouhou tradici. Přerovské loutkové divadlo, v jehož sále se přehlídka uskuteční, bylo založeno už v roce 1915, od roku 1921 hraje pro diváky pravidelně. V provozu je vždy od listopadu do jara. Na představení mohou rodiny s dětmi vyrazit každou neděli. Jeho provoz od té doby přerušily jen dvě události - druhá světová válka a ničivé povodně v roce 1997.

Autor článku: ČTK: Alena Horáková, snm

Přerov bude hostit sokolská loutková divadla z celé republiky