11.09.2018 09:42

Přestavba Divadla Oskara Nedbala v Táboře bude stát 20 milionů korun

Přestavba táborského Divadla Oskara Nedbala bude stát 20 milionů korun. Rekonstrukce potrvá od 1. července 2019 do 31. ledna 2020, scéna kvůli tomu zruší příští rok podzimní sezonu. Divadlo předělá a zmodernizuje divácké zázemí: toalety, foyer, pokladnu, šatny, kavárnu, galerii. Novinářům to dnes řekli divadelníci.

Divadlo přeruší v roce 2019 na půl roku provoz. „Bude to příjemnější pro diváky i pro město, protože místo současných toalet budou šatny, tudíž divadlo bude víc dýchat do ulice. Chtěli jsme, aby byl celý prostor vzdušnější a vstřícnější, přímo naproti vchodu do divadla bude velká kavárna, kde se diváci budou scházet bezprostředně před představením," řekla dnes ČTK ředitelka divadla Linda Rybáková.

Divadlo ještě připraví v roce 2019 před rekonstrukcí program Divadelní léto, v parku odehraje pohádky i tituly pro dospělé. V podzimní sezoně 2019 žádné alternativní hrací prostory hledat nebude. „Myslím, že to bude mít efekt, že se lidé budou těšit, protože nepřerušujeme na dva roky, ale jen na podzimní sezonu," řekla ředitelka. Ve střednědobém plánu je i oprava sálů, divadlo postupně zmodernizuje i světelné a zvukové vybavení.

Sezonu zahájí táborské divadlo 13. září, výstavou fotografií Nedbalí lidé. Jsou to snímky zaměstnanců, které Michal Sváček nafotil na netradičních místech. Několik akcí chystá scéna k 100. výročí Československa: koncert Jihočeské filharmonie, inscenaci Vyprodaná nevěsta v podání Dětské opery Praha, 28. října koncert orchestru Bolech a oslavám přizpůsobí i program Noci divadel 17. listopadu.

Táborské divadlo je komplexem, který tvoří původní pseudorenesanční divadelní budova z roku 1887 a sousedící empírový dům přestavěný v roce 1965. Má jedno jeviště se dvěma pravoúhle připojenými hledišti pro 350 a 650 diváků - jsou postavena v pravém úhlu proti společnému jevišti.

Divadlo mělo loni největší počet diváků od roku 1989, přišlo 59.503 lidí, meziročně o 2917 více. Počet předplatitelů v sedmi skupinách loni stoupl o 55 na 3366 lidí. Zřizovatelem divadla, které zaměstnává 23 lidí, je Jihočeský kraj, letos dal scéně na provoz 12,6 milionu.

 

Autor článku: ČTK: Václav Koblenc, dr