12.01.2019 12:06

Přestavba Divadla Oskara Nedbala v Táboře bude stát 25 milionů Kč

Přestavba táborského Divadla Oskara Nedbala, která začne v červenci, bude stát 25 milionů Kč. Je to o pět milionů víc, než divadlo plánovalo loni na podzim. Jihočeský kraj a vedení divadla rozhodli, že rekonstrukci provedou v původně plánovaném rozsahu ze studie z roku 2017. Přestavba potrvá do 31. ledna 2020, scéna zruší letošní podzimní sezonu. Loni zaznamenalo divadlo nejvíc předplatitelů za posledních deset let, 3394 lidí. Novinářům to dnes řekli divadelníci.

Divadlo připravuje výběrové řízení na dodavatele stavby, kterou celou zaplatí kraj. Stavebníci předělají a zmodernizují divácké zázemí: toalety, vstupní halu, pokladny, šatny, kavárnu, galerii či obě foyer. „Modernizované budou veškeré divácké prostory nového divadlavčetně doposud nepoužívaných prostor zázemí restaurace. Zásadně zmodernizována bude kavárna ve vstupní hale a výstavní síň včetně architektonicky výjimečných prvků," řekla ČTK ředitelka ředitelka divadla Linda Rybáková. Nová bude i vzduchotechnika ve vstupních prostorech.

Ročně divadlo, které nemá vlastní soubor, nabízí 200 programů. Loni mělo nejvíc předplatitelů za posledních deset let, 3394 lidí. Největší zájem je o skupiny A a B ve velkém sále, roste počet zájemců o skupinu, jež nabízí současné hry. „Velmi navštěvované jsou koncerty vážné hudby, jejichž frekvence vzrůstá," řekla Rybáková.

Návštěvnost loni oproti roku 2017 klesla o 5436 lidí na 54.067 diváků, přišli na 197 představení. V roce 2017 bylo ale více, 210 představení. Tržby meziročně klesly o necelých šest procent na 9,1 milionu Kč.

Táborské divadlo je komplexem, který tvoří původní pseudorenesanční divadelní budova z roku 1887 a sousedící empírový dům přestavěný v roce 1965. Má jedno jeviště se dvěma pravoúhle připojenými hledišti pro 350 a 650 diváků - jsou postavena v pravém úhlu proti společnému jevišti.

Zřizovatelem divadla je Jihočeský kraj. Letos dal scéně na provoz 13,2 milionu.

http://www.divadlotabor.cz/

Autor článku: ČTK: vkc, hj

Přestavba Divadla Oskara Nedbala v Táboře bude stát 25 milionů Kč

Zprávy

20.08.2019

Vyšla kniha Miroslava Lukáše Divadlo v Mikulově za éry rodu Dietrichsteinů

Kniha mapuje divadelní život v Mikulově od doby, kdy panství získal rod Dietrichsteinů, až do začátku druhé světové války. Ve svých hlavních částech se zabývá zámeckou divadelní kulturou, školským divadlem, kočovnými společnostmi, které do města přijížděly a v neposlední řadě také zrodem měšťanské kultury.

20.08.2019

Noc divadel 2019: Pro Čechy je divadlo především společenskou událostí

Dle aktuálního výzkumu evropského divadelního publika se potvrzuje, že divadlo je pro Čechy především společenskou záležitostí. Hlavní motivací pro návštěvu divadelního představení je především touha strávit čas s rodinou a přáteli. Průběžné výsledky výzkumného projektu ASSET, který srovnává pět evropských metropolí, poukazují na silnou tradici divadla u nás. Na výzkumu se podílí i Noc divadel, která proběhne 16. listopadu 2019, v předvečer 30. výročí sametové revoluce.

19.08.2019

Nová jednatelka Městského divadla Kladno Irena Žantovská se dnes ujala funkce

Nová jednatelka kladenského divadla Irena Žantovská se dnes ujala funkce. Výměna jednatele vyvolala v divadle krizi, zaměstnanci vyhlásili stávkovou pohotovost a chtějí návrat Jana Krafky, jemuž vedení města vytýkalo ztrátové hospodaření instituce. Žantovská pro ČTK uvedla, že chce zlepšit ekonomickou situaci v divadle a po nástupu se sejde s herci i ostatními zaměstnanci. V této sezoně nehodlá dělat personální ani dramaturgické změny.