18.10.2016 13:48

Příbramské divadlo uvede adaptaci Fitzgeraldova Velkého Gatsbyho

Divadlo Antonína Dvořáka v Příbrami uvede hru Velký Gatsby podle románu amerického spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda. V hlavních rolích se představí Jaromír Nosek v roli Gatsbyho a Lenka Zahradnická jako Daisy Buchananová. Premiérová představení jsou plánována ve čtvrtek a v pátek na velké scéně, řekla dnes ČTK zástupkyně ředitele divadla Anna Čiperová.

Pod divadelní adaptací je podepsána německá autorka Rebekka Kricheldorfová, která se čtvrteční premiéry osobně zúčastní. Podle režiséra Milana Schejbala je příbramská scéna druhým divadlem v Česku, které hru uvede. Jako první loni dramatizaci Kricheldorfové nastudoval činoherní soubor Národního divadla moravskoslezského pod režijním vedením Petera Gábora.
Hra vypráví o chudém mladíkovi Gatsbym, který se vypracoval v jednoho z největších boháčů. Topí se v penězích, pořádá velkolepé večírky, a přesto je nešťastným smolařem. Jeho hosté se skvěle baví, zatímco on sleduje protější břeh řeky, kde žije jeho bývalá velká láska Daisy.

Fitzgeraldův román zachytil odvrácenou tvář takzvaného amerického snu. Vykreslil svět Ameriky 20. let minulého století, kdy prudce stoupla životní úroveň střední a vyšší vrstvy a kdy se podle Schejbala o Americe říkalo, že žije jedním velkým mejdanem, přestože tam byla prohibice. Příběh se dočkal i několika filmových zpracování. Nejslavnější verze jsou z roku 1974 s Miou Farrowovou a Robertem Redfordem a výpravný dvaapůlhodinový snímek z roku 2013 s Leonardem Di Capriem, který získal Oscara za nejlepší výpravu a kostýmy.
Fitzgerald (1896 až 1940) patřil k nejvýraznějším představitelům takzvané ztracené generace. Pocházel z rodiny irských přistěhovalců a stal se mluvčím mladé generace bojující proti pokrytectví dospělých.

http://www.divadlopribram.eu/ 


Autor článku: ČTK: Jan Kholl, dr

Příbramské divadlo uvede adaptaci Fitzgeraldova Velkého Gatsbyho