15.12.2016 10:30

Příležitost v Maroku pro vysokoškolské divadelní spolky

Pořadatelé již tradičního festivalu univerzitních divadel v Maroku by v roce 2017 rádi uvítali divadelní spolek z České republiky.

V tomto roce se od 24. října do 29. října 2016 uskutečnil v Marockém království ve městě Tanger již 10. ročník Mezinárodního festivalu univerzitního divadla FITUT. Zúčastnili se ho zástupci zemí z různých koutů světa, jmenovitě např. Brazílie, Itálie, Francie, Španělsko, Belgie, Portugalsko, Egypt, Alžírsko, a také Maroko bylo zastoupeno několika domácími univerzitami. Kromě jednotlivých divadelních vystoupení měli účastníci možnost navštívit různé semináře, prohlédnout si město a setkat se s divadelními kolegy z ostatních zemí.
Univerzitní asociace školy Business Managementu v Tangeru – ASAU, která celou akci pořádá, se snaží pomocí divadla podnítit u mladých lidí touhu po fantazii, humoru, lásce a snaze něco změnit.  Jejich vložené úsilí a energie byly viditelné již při zahajovacím karnevalu, během kterého se všichni účastníci prezentovali. Organizátoři se zaměřili na zviditelnění marocké kultury a tradic.

Jelikož se jedná o festival soutěžní, je součástí i vyhlašování cen. V letošním roce jich bylo deset. Jednalo se např. o cenu pro nejlepšího herce, scénář, adaptaci a především Velkou cenu festivalu (Le Grand Prix du festival), kterou již druhým rokem po sobě získala Itálie.

Možnost pro české univerzity
Mezinárodní festival je otevřen všem, takže možnost zúčastnit se mají i české univerzity. Účast nemá žádné striktní omezení. Se svým vystoupením se může přihlásit jakákoliv univerzita, a to do konce v jakémkoliv jazyce. FITUT před jazykem upřednostňuje divadelní vyjádření a nezáleží, zda se jedná o vystoupení ve francouzštině, arabštině, angličtině apod. Nicméně přesto by vystoupení ve francouzštině, případně v angličtině (či beze slov) mělo jistě větší úspěch než v češtině.

Pro více informací se můžete podívat na oficiální stránky FITUT www.fitut.org a nebo se obrátit na velvyslanectví České republiky v Rabatu.

Autor článku: Převzato z: Culturenet.cz