21.06.2017 09:42

Primabalerína ostravského NDM bude besedovat v Institutu umění – Divadelním ústavu

Olga Borisová-Pračiková, primabalerína Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, jedna z výrazných baletních osobností současnosti, bude besedovat v Institutu umění - Divadelním ústavu.

"Borisová v rolích klasického repertoáru utváří imaginaci corporis, promlouvá řečí těla, a to tak, že zprostředkovává pohádkový příběh, ale tancem projektuje současný žitý svět. V jejím interpretačním tanečním umění dochází k symbióze vjemů, ke skloubení preciznosti techniky a přirozenosti výrazu."
Jiří Urban, Hudební rozhledy

Kariéra Olgy Borisové-Pračikové začala záhy po absolutoriu Kyjevského státního choreografického učiliště v roce 1991, kdy nastupuje jako demi sólistka do Kyjevského klasického baletu pod vedením národního umělce v. Kovtuna. Působil tam do roku 1993, poté nastoupila do angažmá Jihočeského divadla v Českých Budějovicích jako sólistka baletu. Od roku 1995 je sólistkou baletu Národního divadla moravskoslezského v Ostravě a současně hostuje po celém světě (Japonsko, Francie, Dánsko, Německo, Maďarsko, Itálie, Švýcarsko, Polsko, Rakousko, Kanada, USA). Od roku 1998 učí na Janáčkově konzervatoři v Ostravě.

Ocenění

  • 2014: Širší nominace na Cenu Thálie za roli Sylfidy v inscenaci La Sylphide
  • 2013: Širší nominace na Cenu Thálie za roli Juliány v inscenaci Balady
  • 2005: Širší nominace na Cenu Thálie za roli Eginy v baletu Spartakus
  • 1999: Cena NDM za umění za sólovou roli v baletu Requiem
  • 1996: Cena NDM "Mladých talentů" za roli Lízy v baletu Marná Opatrnost

Beseda, kterou pořádá Klub kultury Syndikátu novinářů ČR, proběhne v pondělí 26. června 2017 od 13.00 hodin, v Malém sále Institutu umění - Divadelním ústavu, Celetná 17, Praha 1.