02.05.2022 10:02

Princeznu Turandot v podání ukrajinské sopranistky Liudmyly Monastyrske uvidí diváci v přímém přenosu z New Yorku

Jednu z neslavnějších oper v podání nejprestižnějšího operního domu uvidí diváci v přímém přenosu v sobotu 7. května. Turandot Giacoma Pucciniho uvádí Metropolitní opera v New Yorku už po několikáté. Tentokrát se v hlavní roli princezny Turandot, ve slavném nastudování v pojetí Franca Zeffirelliho, poprvé představí ukrajinská sopranistka Liudmyla Monastyrska.

„Monumentální kýčovitá výstřednost“ – i taková označení se pojí se Zeffirelliho inscenací Pucciniho nedokončeného díla Turandot. Nastudování z druhé poloviny osmdesátých let se na prkna Metropolitní opery nepravidelně vrací a diváky oslňuje opulentní výpravou a barvami zářícími kostýmy. Působivá, až výstřední, výprava se nemění, stejně tak sbor, který snad do posledního místečka zaplňuje jeviště, proměnlivé je jen obsazení. Tentokrát se v roli Turandot, kruté princezny, jež nechává stínat hlavy svým nápadníkům, pokud nenajdou odpověď na její neřešitelné hádanky, představí premiérově ukrajinská sopranistka Liudmyla Monastyrska. Ta nahradí v roli Turandot původně avizovanou Annu Netrebko, která je momentálně stažena ze všech představení Metropolitní opery vzhledem ke své v minulosti avizované podpoře Vladimira Putina, kterou momentálně odmítla reflektovat a stále vystupuje jako „apolitická“.

Kouzlem krásné Turandot očarovaného prince Kalafa, který se i přes nešťastný osud předchozích nápadníků pokusí získat srdce kruté princezny, ztvární Jusif Ajvazov. Ten se v roli Kalafa představil již několikrát. V roli oddané služebné Liu se představí sopranistka Michelle Bradley a legendární basista Ferruccio Furlanetto bude zpívat Timura, slepého mongolského krále a otce nešťastného Kalafa. Pucciniho strhující dílo v nestárnoucí a naprosto úchvatné výpravě Franka Zeffirelliho bude řídit maestro Marco Armiliato.

http://www.metopera.cz/

www.vicnezfilm.cz

Autor článku: Sabina Coufalová