28.11.2018 10:47

Případ pro sociálku vol. 4 – festival sociálního umění ve Venuši ve Švehlovce

Případ pro sociálku vol. 4 - festival sociálního umění
2. - 8.12.2018, Venuše ve Švehlovce
Divadlo, film, městské intervence a mikulášská sbírka fuseklí!
Že se nás v Praze sociální témata netýkají? Migrace, bezdomovectví, duševní choroby? A co třeba dostupné
bydlení? Nezapomínejme, že všichni jsme více či méně případ pro sociálku...

Mezi stěžejní události letošního programu patří 6.12. pražská premiéra nejlepší slovenské inscenace roku (cena DOSKY 2018) - Americký cisár. Divadlo Pôtoň & Štúdio 12 představí scénickou kompozici o masové vlně vystěhovalectví z východu Rakousko-Uherska do Ameriky na přelomu 19. a 20. století. Inscenace na motivy knihy Americký císař od rakouského novináře a spisovatele Martina Pollacka, popisuje exodus stovek tisíc emigrantů, kteří se stanou výhodným obchodním artiklem a obětí podvodů. Nevzdělaným a zoufalým lidem mohou podvodníci namluvit téměř cokoli, třeba i to, že newyorská socha Svobody představuje Panenku Marii a americký císař pán čeká na chudé s otevřenou náručí. Převaděči, agenti a bezohlední kuplíři pohádkově vydělávají na neštěstí a nevědomosti svých bližních. Skutečné příběhy skutečných lidí.

A skutečné příběhy nám také celý festival pomyslně otevřou v neděli 2.12. CO ČUMÍŠ II Tentokrát z azylu!, je premiéra autorské inscenace - divadelního sit-comu Zuzany Burianové a Barbory Šupové. Přijměte pozvánku na tajnou divadelní návštěvu domu, kam se návštěvy neberou. „Vítejte v domě, kde je rozpis úklidu na nástěnce, terapie každý pátek v televizní místnosti a skříňku na boty mají pokoje jen v prvním patře. Tři klientky, jedna vratná a neviditelný pes. Pětice žen nás nechá nahlédnout do tajemství azylového domu a jeho obyvatel. A práci máte? „Divadelní reportáží z fiktivního azylového domu, která vznikla na základě zkušeností, vzpomínek, básní a dokumentárních materiálů, se pětice nehereček po roce výzkumu setkává s diváky mezi dvěma palandami a snaží se „myslet na budoucnost” a nemyslet na činži. Barbora Šupová přibližuje – již několikátou – spolupráci Venuše ve Švehlovce a Jako doma takto: „Naše protagonistky mají zkušenosti s bydlením na ulici, ubytovně, azyláku, ve stanu, ale i v autě nebo na hřbitově. Krize bydlení se zkrátka netýká jen bezdomovců.“

Proto u tématu bydlení a jeho dostupnosti zůstaneme i následující den. 3.12. má pro nás Petr Fischer, šéfredaktor stanice Vltava a kousavý glosátor, připravenou scénickou talk show, ve které umě mísí prvky debaty a divadla. Unikátní diskuze vedené živě před zraky diváků, se zúčastní Lenka Burgerová - místostarostka Prahy 7, Martin Freund - vedoucí mezinárodně oceněného projektu Rapid Re-Housing, Martin Šimáček - ředitel Institutu pro sociální inkluzi a Lenka Vrbová z organizace Jako doma, o.p.s. Na své si přijdou fandové současného divadla i intošáckých diskuzí. 100 tisíc za metr čtvereční bytu v Praze? To už je slušné drama...

Komu připadá dobré bydlo tak trochu přízemní, určitě ocení trvalejší a vznešenější motivy. Například smrt. Kdo nemá rád smrt, má jistě rád zvířátka. Mají mít snad přednost mrtví Židé před roztomilými českými pejsky? Navštivte pražskou premiéru představení, které mísí fakta, cynismus, sionistické spiknutí, Antigonu, antisemitismus, mrtvoly, židovský humor, černý humor, kabalu a smutnou realitu města Prostějov - 4.12. Po tvých hrobech šlapu, je dokumentární inscenace inspirovaná kauzou prostějovského židovského hřbitova, jehož pietní připomínku odmítá místní obyvatelstvo. „Prach jsi a v prach se obrátíš. Spi sladce. Aneb Židozednářské klany ovládají dění ve světě, lidé, bděte!" Představení vytvořili Jakub Čermák a spolek Johan ve spolupráci s festivalem Dny židovské kultury Olomouc.

„Stay angažovanej!" Hlavní program odlehčí večer angažované poezie. Slam Poetry Exhibice 5.12. večer vás budou bavit veršotepci se smyslem pro show, mistři rýmů, kouzelnicí se slovní zásobou, autoři vtipných asociací a chytrých postřehů. Tim Postovit, Luke Leonardi, Tom Cortés, Barbo Ra a Docent Kwág.

Letošní čtvrtý ročník festivalu s důrazem na sociální témata - Případ pro sociálku - doplní od 26.11. charitativní sbírka teplých ponožek, obuvi a termoprádla ve Venuši ve Švehlovce. Sbírka pro organizaci Jako doma, která zajistí distribuci oblečení mezi lidi v tísnivé životní situaci, potrvá do 5.12. vás zahřeje dobrý skutek a lidi bez domova váš dárek.

Mimo Venuši je možné navštívit také off-program festivalu, který se koná převážně ve veřejném prostoru. 1.12. se těšte na městské intervence studentů FaVu, 2.12. od 14h navštivte na žižkovské Ohradě výstavu fotografií Marka Siváka a nebo se 8.12. zúčastněte sportovního turnaje přímo v centru Prahy. A pokud dáváte přednost tomu zůstat hezky pod střechou, zveme vás na autorskou inscenaci TEĎ MLUVÍM JÁ spolku Dr. AmAS - herci s Aspergerovým syndromem vypráví své historky 6.12. od 18h na Klinice. Následující den proběhne promítání dokumentárního filmu o psychiatrické péči - Bylo jednou jedno město bláznů. 7.12. od 18h v Prostoru 39.

http://www.venuse-ve-svehlovce.cz/

Autor článku: Alena Julie Novotná

Případ pro sociálku vol. 4 – festival sociálního umění ve Venuši ve Švehlovce

Festivaly

16.04.2019

Letní scéna Divadla Bolka Polívky bude kromě Brna také v Mikulově a Slavkově

Divadlo Bolka Polívky připravuje již počtvrté svou Letní scénu. Poprvé se však představení pod širým nebem budou postupně odehrávat hned na třech atraktivních lokalitách. Od 10. do 13. července budou mít diváci možnost zhlédnout inscenace z produkce Divadla Bolka Polívky v amfiteátru v Mikulově, od 22. července do 3. srpna na Biskupském dvoře Moravského zemského muzea v Brně a od 6. do 8. srpna se Letní scéna přesune na nádvoří zámku do Slavkova u Brna.

15.04.2019

Divadelní festival Kopřiva 2019

Konec dubna pravidelně patří přehlídce netradičních divadel KOPŘIVA. Letos se odehraje již 33. ročník. Od 26. do 27. dubna 2019 se s neobyčejnými zážitky setkáte na dvou místech, v Katolickém domě a v Kulturním domě Kopřivnice. Na své si přijdou všechny generace diváků. A především ti, kteří od divadelních představení očekávají témata k zamyšlení, aktuální reflexi i chytrý humor.

12.04.2019

V Praze se bude konat třetí ročník festivalu Arena

Nový cirkus a divadlo opět zavítají za pomoci Divadla Bratří Formanů na smíchovskou náplavku v Praze. Na třetí ročník festivalu Arena dorazí zahraniční soubory Cirque Trottola, Circo Ronaldo nebo Atelier Lefeuvre&André. Vystoupí i mladí čeští umělci – studenti divadla z Akademie múzických umění v Praze i z dalších uměleckých škol.