30.08.2017 11:57

Příští sezona Divadla Husa na provázku přinese průběžné oslavy, ale i změny

Jako průběžnou oslavu pojme brněnská Husa na provázku nadcházející 50. sezonu. Divadelníci slibují svým příznivcům mimořádné akce a zážitky v podobě festivalů, happeningů a samozřejmě i nových inscenací. Jubilejní sezona však zároveň bude plná změn repertoárových i personálních. V říjnu má derniéru inscenace Balada pro banditu, což je živý symbol historie "Provázku", na konci kalendářního roku odejde umělecký šéf Vladimír Morávek.

Provázek vstoupí do své 50. sezony hned 1. září inscenací Lásky jedné plavovlásky, kterou bude živě přenášet Česká televize. Ještě v září vyjde kniha věnovaná činnosti divadla v letech 1999 až 2017. Slavnostní křest se 9. září stane součástí festivalu Husa na dálnici v Ostopovicích u Brna. „V dalších dnech pak následuje obnovená premiéra Idiota, zahájení výstavy Padesát nejkrásnějších plakátů a akce Balada 220 V - posledních sedm představení legendární inscenace Balada pro banditu," uvedl dramaturg Miroslav Oščatka.

Na listopad divadlo chystá týdenní festival s názvem Řešení je vzkříšení, při němž připomene dramaturgické projekty z Morávkovy éry: Perverze v Čechách, Čapek na provázku, Smějící se bestie a Jak z toho ven. „Týden na to následuje šňůra koncertů s recitálem Richarda Krajča, Progres 2, Plastic People of the Universe a dalších kapel. Týden koncertů vyvrcholí premiérou inscenace Na protest proti Číně v režii Vladimíra Morávka," uvedl dramaturg.

V prosinci se uskuteční série vánočních představení a výroční ples, po Novém roce následují výstavy scénografky a kostýmní výtvarnice Sylvy Zimuly Hanákové a grafika Martina Kaisera, kteří v posledních desetiletích spoluvytvářeli tvář divadla, a také den otevřených dveří. V březnu se pak divadlo na chvíli vrátí do Domu umění, kde kdysi působilo. Rok oslav završí v červnu další festival na hradě Špilberku. Celkem je v jubilejní sezoně rozprostřeno 50 divadelních, hudebních, výtvarných i dalších akcí.

Předcházející sezonu poznamenaly interní spory v divadle. Část herců a dalších zaměstnanců kritizovala způsob, jak Morávek divadlo manažersky vede. Situace gradovala na jaře. Členové vedení chtěli dát výpověď. Soubor, administrativa i technika se ale semkli a adresovali Morávkovi dopis, který podepsala většina zaměstnanců. Nakonec dal výpověď umělecký šéf. „Nemyslel jsem, že to nastane - no ale což. Alespoň zažiju nějaké jiné věci a budu šťastný někde jinde," sdělil ČTK před divadelními prázdninami Morávek. Kdo jej nahradí, není zatím jasné. Příští rok končí funkční období také Petru Oslzlému, šéfovi Centra experimentálního divadla, pod které Provázek spadá.

https://www.provazek.cz/

Autor článku: ČTK: Jan Tomandl, dr