27.04.2017 11:00

Program festivalu Dream Factory Ostrava nabízí i zahraniční hosty

Ani ne měsíc po startu předprodeje jsou mnohá představení na divadelní festival Dream Factory Ostrava beznadějně vyprodaná. Zájemci však stále mají na výběr z řady inscenací z Česka, Slovenska i Polska. Wroclawski Teatr Lalek například přiveze divadelní zpracování příběhu o Stalinově soše na Letné, známého z knihy Gottland.

Příznivci Dream Factory Ostrava se letos mohou těšit nejen na hvězdy tuzemské činoherní scény, ale také na soubory ze sousedního Polska a Slovenska. Na konci května do Ostravy zamíří třeba Wroclawski Teatr Lalek s inscenací Pomnik. Divadelní zpracování kapitoly Oběť lásky z populární knihy Mariusze Szczygla Gottland režíroval herec a režisér Jiří Havelka, známý například z divadla Vosto5 nebo z malé scény Studia Ypsilon. Inscenace prozradí, jak dopadl tvůrce proslulého Stalinova pomníku na Letné, který byl stavěn na věčné časy, ale vydržel nakonec pouhých sedm let.

Kromě polského souboru přijedou do Ostravy také sousedi ze Slovenska. Divadlo DPM Bratislava festivalovým divákům odpoví na otázku, za jakou cenu dokážeme opustit virtuální svět a potkat se s druhým člověkem v komplikované realitě. Autentická výpověď o dnešním přetechnizovaném světě Boh jeDJ představí mladou dvojici, která odmítá vystoupit z online světa a ř ešit otázky soužití nebo založení rodiny. Ze Slovenska přijede také Slovenské komorné divadlo Martin s inscenací podle známého románu Oscara Wildea Portrét Doriana G. Dramatizace oceňovaného režiséra Mariana Amslera vychází z necenzurované verze románu.

Netradičního a interaktivního zážitku se návštěvníci dočkají na představení Čecháčci a Čoboláci. Tvůrčí česko-slovenská dvojice Filip Teller a Pavol Seriš si vzali na mušku vztahy Čechů a Slováků a jejich vystoupení se pohybuje na hranici mezi stand-up comedy a divadlem. Oba absolventi Ateliéru Fyzického divadla na JAMU užívají prvky jim vlastní - slovní a pohybovou komiku, tanec, zpěv či improvizaci.

V rámci večerního doprovodného programu organizátoři chystají koncerty i filmovou projekci Spalovače mrtvol v působivém prostoru pod těžební věží. Tři známí ostravští muzikanti Lukáš Hradil, Tomáš Rossi a Jan Drozd se spojili s herečkou a charismatickou zpěvačkou Pavlou Gajdošíkovou a vytvořili kapelu Tamala, která vystoupí ve čtvrtek večer v Divadelním klubu v Divadle Petra Bezruče. V pátek pak zahraje na Hlubině pod těžební věží kapela Ema herecké dvojice Patrika Děrgela a Michala Sedláčka. Půjde o poetický rockfolk s nádechem Balkánu a Ostravy.

www.dfov.cz

Autor článku: Klára Šebestová