31.05.2019 11:01

Program letošního mezinárodního ProART Festivalu sází na tanec, divadlo, koncerty i čtení pro širokou diváckou veřejnost

Již XVI. ročník ProART Festivalu se letos rozroste do pěti historických měst, ve kterých nabídne široké laické i odborné veřejnosti letní multižánrový program jak v uměleckých dílnách, tak ve večerních představeních.

Tanec je zastoupen mj. v choreografiích Izraelek Lital Netzer Ben Horin či Daphny Horenczyk, brazilské tanečnice Andressy Miyazato - sólistky Landestheater Linz, jihokorejských tanečních seskupení Dance Traveler či Dance Trupe Braveman a německého souboru Phase Zero Productions. Domácí scénu zastupuje Martin Talaga s choreografií Faunus a hostitelská ProART Company s projekty Přervané životy či tanečním divadlem Kde tančí vítr, věnovaném stému výročí narození básníka Jiřího Ortena. V hlavní roli se představí herec Daniel Krejčík.

Divadelní žánr představují projekty divadelní improvizace IMPRA či zbrusu nová inscenace Buzíci režiséra Petra Serge Butka. Za hudební divadlo můžeme označit inscenaci Ema Destinn Bouře a klid, jež bude uvedena v brněnské Vile Tugendhat a propojí operu, divadlo a tanec.

Koncertní část festivalu reprezentují mj. večery s legendárním písničkářem Jaroslavem Hutkou, muzikálovou hvězdou Lukášem Janotou, zpěvačkou Naďou Válovou, písničkářem a básníkem Jakubem Čermákem alias Cermaque, nebo houslistkou a zpěvačkou Gabrielou Vermelho či hudební dvojicí manželů Havlových, držitelů Českého lva za hudbu k filmu Křižáček.

Festival ProART se ve své historii vždy zaměřoval na multižánrovou šíři a prolínání jednotlivých uměleckých odvětví. Umělecké dílny tance, zpěvu, herectví, psaní a fotografie letos nabídnou celkem třicet lektorů a večerní program obsahuje rovněž studentské večery účastníků jednotlivých workshopů. Festival v Jičíně poprvé hostí Valdštejnská lodžie, v Plzni se uskuteční druhý ročník v Moving Station, Brno reprezentuje Místodržitelský palác Moravské galerie, CED Husy na Provázku a Vila Tugendhat. Jihomoravký Mikulov otevře dveře festivalu v Národním domě a Valtice již po několikáté v zámeckých prostorách a barokním divadle.

www.proart-festival.cz

Autor článku: ProART

Program letošního mezinárodního ProART Festivalu sází na tanec, divadlo, koncerty i čtení pro širokou diváckou veřejnost

Festivaly

19.09.2019

Ztráta nevinnosti – Depresivní děti slaví 15 let

Večery od 1. do 7. října 2019 budou v pražském divadle Venuše ve Švehlovce patřit uměleckému gangu Depresivní děti touží po penězích, který již patnáct let posouvá hranice divadelního umění. Nezávislé divadelní těleso oslaví výročí svého vzniku přehlídkou aktuální tvorby. Uvádět budou například svoji nejdéle hranou inscenaci  120 dnů Sodomy.

18.09.2019

Doprovodný program festivalu Palm Off 2019 nabídne bezplatné projekce, koncert, scénické čtení, diskuze i výstavu

Čtvrtý ročník mezinárodního setkání divadel střední Evropy Palm Off Fest představí od 22. října do 4. listopadu 2019 v Divadle pod Palmovkou to nejlepší (nejen) ze středoevropského divadla. S letošním tématem „Hrdinové jako my“ přináší festival opět také bohatou nabídku doprovodného programu, která zahrnuje přehlídku dokumentárních snímků, scénické čtení, diskuze s tvůrci  i speciální debatu věnovanou divadelním festivalům.

16.09.2019

Zahraniční divadelní program festivalu 4+4 dny v pohybu otevře provokativní show The Clearing

Mezinárodní festival současného umění 4+4 dny v pohybu má již tradičně na programu také výrazný zahraniční divadelní program. Divadelní část festivalu bude v sobotu 5. 10. ve 20:00 zahájena v pražském Divadle Archa představením The Clearing amerického performera a kurátora Jeremyho Wadea. Diváci se mohou dále těšit například na finsko-egyptskou umělkyni Samiru Elagoz nebo íránského non-binárního umělce Sorour Darabi.