31.10.2018 10:37

V rámci projektu Korzo Národní budou uvedeny 17. listopadu inscenace na Nové scéně i v DUP 39

Rudolf Medek, Ivan Martin Jirous nebo Václav Havel. Jejich divadelní hry budou moct 17. listopadu zhlédnout návštěvníci Korza Národní, již tradičních oslav 17. listopadu na Národní třídě. Přestože se akce letos koná už popáté, poprvé její návštěvníci nakouknou i do interiérů divadel na Národní třídě. Oslavami svobody tak ožije Nová scéna Národního divadla i alternativní prostor DUP 39. Vstupenky na jednotlivá představení je možné už nyní koupit v předprodeji.

Národní divadlo nabídne na své Nové scéně činohru Rudolfa Medka Plukovník Švec. Inscenaci z legionářského prostředí režíruje Jiří Havelka a v hlavních rolích se představí Filip Kaňkovský, Matyáš Řezníček, Pavel Baťek nebo Alois Švehík. Přestože se představení svou tematikou váže spíše ke stoletému výročí založení Československa, ukazuje i boj za demokratický stát. Svým poselstvím se tak vztahuje i k 17. listopadu, kdy si připomínáme boj za svobodu a návrat k demokracii.

Hned tři představení pak nabídne divákům DUP 39. Pravdu o 17. listopadu jim odhalí generační divadelní soubor složený z absolventů herectví KALD DAMU s názvem 11:55.  Spitfire Company zase přiveze Antiwords. S touto moderní neotřelou adaptací Havlova absurdního dramatu Audience dosáhl tento soubor mezinárodního úspěchu v New Yorku, Pekingu, Soulu a dalších světových metropolích. Divadlo X10 pak představí hru na motivy textů Ivana Martina Jirouse s názvem Člověku nad tím zůstává rozum i čurák stát.

„Byla to právě divadla a herci, kteří se jako první přidali v listopadu ‘89 ke studentům, ostatně velká část disentu pocházela odtud. Proto logicky divadelní program právě 17. listopadu,” vysvětluje Oskar Rejchrt, dramaturg Korza Národní.

Za projektem Korzo Národní stojí dvacítka studentů napříč pražskými vysokými školami. Oslavy začali pořádat poprvé už před pěti lety, tehdy k výročí 25 let od revoluce. Listopad 1989 sice nezažili, ale přesto pro ně hodně znamená. „My celý ten den vnímáme jako symbol každodenní svobody, ve které dnes můžeme žít. Možnosti, o kterých se našim rodičům dlouhou dobu jen zdálo a o které se museli právě před těmi 29 lety zasadit. Musíme si ale stále dokola připomínat, že tato svoboda není samozřejmá ani snadná. Hlavní motiv celé akce jsme se pokusili shrnout do krátkého sousloví “Díky, že můžem”, z čehož bych krom díku vyzdvihl právě poslední slovo. Možná více než samotný stav věcí chceme oslavit možnosti svobodné společnosti, kde se všichni mohou na potřebných změnách podílet,” dodává mluvčí iniciativy Martin Pikous.

 www.dikyzemuzem.cz

Autor článku: Dominika Antonie Skalová