26.04.2021 19:32

Propuštění zaměstnanců ušetří Slováckému divadlu na platech téměř pět milionů korun ročně

Propuštění sedmi herců, mzdové účetní a jevištního technika ušetří Slováckému divadlu na platech téměř pět milionů korun ročně. Na dnešním zasedání uherskohradišťských zastupitelů to řekla Libuše Habartová pověřená řízením divadla. O propuštění herců informovalo vedení divadla koncem března. Jako důvod uvedlo výpadek příjmů způsobený pandemií koronaviru, podle Habartové za výpověďmi stála i nízká vytíženost některých herců.

„Vědomí o tom, že je potřeba zúžit herecký soubor, bylo jasné. Covidová doba pouze vygradovala nutnost tato opatření udělat. Chtěli jsme zodpovědně najít prostředky pro to, aby divadlo tuto situaci přežilo," uvedla Habartová. V minulosti v divadle zpracovala několik auditů. Divadlo sáhlo i k provozním úsporám, snížilo počet plánovaných premiér pro příští rok ze šesti na čtyři.

Roční rozpočet divadla je asi 50 milionů korun. Příspěvek zřizovatele, tedy města, činí 26,5 milionu korun. Podle Habartové divadlo dále počítá se čtyřmi miliony korun od ministerstva kultury a více než dvěma miliony korun od Zlínského kraje. Výpadek na tržbách odhadla na 18 milionů korun, což je způsobeno nuceným uzavřením divadla. „Čím později budeme moci začít hrát v tomto roce, tak minimálně do března příštího roku budeme dohrávat to, co dlužíme předplatitelům za rok 2019," řekla Habartová. Může to podle ní být i déle, pokud nebude moci divadlo obsadit plný sál.

Prezident Herecké asociace Ondřej Kepka před nedávnem v otevřeném dopise uvedl, že herci byli nuceni podepsat výpovědi pod nátlakem. Komunikaci mezi vedením a zaměstnanci kritizovalo dalším otevřeným dopisem i 19 herců Slováckého divadla. Ke kritice vedení divadla se dnes přidali i někteří opoziční zastupitelé. „Je naprosto nepřípustné, minimálně v rovině morální, aby někdo, kdo někoho pozve na umělecké pohovory, začal rozdávat výpovědi," řekl zastupitel Jan Zapletal (nestr.). „Nemyslím si, že takové zásadní opatření by měl dělat dočasně dosazený ředitel," přidal se zastupitel Ivan Karpeles (ČSSD).

Jakýkoliv nátlak Habartová odmítla. „Nejsem člověk, který by dopustil jakékoliv nekorektní jednání. Všichni herci mohli pokračovat dál, hledali jsme jen formu, aby dostávali zaplaceno za to, co skutečně odehrají. Všechno bylo velmi podrobně rozebráno s právním odborem městského úřadu. Na nikoho nebyl vyvíjen nátlak. To, že to není příjemné, je naprosto jasné a zřejmé. Stojíme o to, aby se emoce zklidnily a tito lidé mohli dále hrát pro divadlo," řekla Habartová.

Ke konci května ukončí divadlo pracovní poměr Jaroslavě Tihelkové, Monice Horké, Anně Pospíchalové, Alžbětě Mahdalové, Petru Čagánkovi, Davidu Macháčkovi a Martinu Hudcovi. Nabídlo jim licenční smlouvy, na jejichž základě s nimi plánuje dále spolupracovat. Podle Habartové k licenční spolupráci přistoupili kromě propuštěných herců i další dva členové souboru. Uvedla, že včetně pracovníků s licenčními smlouvami zůstane v divadle 19 herců, což umožní scéně zvládnout v příštích letech její repertoár.

https://www.slovackedivadlo.cz/

Autor článku: ČTK: Viktor Chrást, dr