08.09.2017 11:07

První novinkou Městského divadla Brno je Levínského komedie Dotkni se vesmíru a pokračuj

Městské divadlo Brno zůstalo věrné tradici a první inscenaci nové sezony svěřilo hostující režisérce Haně Burešové. Tentokrát připravuje komedii o stvoření a pokušení, kterou napsal René Levínský. Nazval ji Dotkni se vesmíru a pokračuj. Premiéra bude 16. září za účasti autora, řekla ČTK mluvčí divadla Lenka Pazourková. Stále lze ještě koupit lístky.

Hra s humorem nastoluje závažné otázky související s modifikací genomu a tvorbou "lepšího člověka". Výchozí situací komedie se stane objev mechanismu vzniku nového biologického druhu.

Biochemika Bohumila Plánovského, autora objevu, ztvární Petr Štěpán. Jako jeho přítel, matematický lingvista a důležitý hybatel děje, se divákům představí Igor Ondříček, dále hrají třeba Alena Antalová a Světlana Janotová.

Komedii poprvé uvedlo v listopadu 2016 Národní divadlo v Praze v režii Jana Friče. Inscenace Burešové pracuje s upravenou verzí textu. Příběh se odehrává v brněnských vědeckých ústavech i restauracích, jeho velké finále zasadili divadelníci do parku pod Špilberkem.

Levínský je občanským povoláním teoretický fyzik, v roce 1988 spoluzaložil divadelní soubor Nejhodnější medvídci, kde měla premiéru většina jeho her, často v koprodukci s Divadlem Na tahu. Jeho dosavadní dílo sestává ze dvou desítek her pro dospělé i děti. Podle jedné z nich vznikl film Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí.

http://www.mdb.cz/

Autor článku: ČTK: tmd, dvd