28.03.2017 13:13

Rakouská spisovatelka Elfriede Jelineková napsala divadelní hru o Donaldu Trumpovi

Slavná rakouská spisovatelka a nositelka Nobelovy ceny za literaturu Elfriede Jelineková napsala divadelní hru o novém americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi. V pondělí se z anglického překladu dramatu s původním názvem Am Königsweg (Na královské stezce) poprvé četlo v jednom z newyorských divadel, informovala dnes agentura DPA.

Hlavní postavou hry je slepá jasnovidka, kterou představuje loutka nápadně podobná Miss Piggy z dětského pořadu Mupeti. Trumpa postavila rakouská dramatička jako krále do čela fastfoodové vlády, loutka prasečí slečny se přitom z jeho chování snaží předpovídat budoucnost lidstva.

Pracovat na nové hře začala Jelineková, která obdržela v roce 2004 Nobelovu cenu za literaturu, údajně den po Trumpově vítězství v loňských listopadových prezidentských volbách.

Divadelní centrum Martina E. Segala, v němž se v pondělí zkrácená verze hry četla, označilo drama za "provokativní evropský pohled" na nového šéfa Bílého domu. Slavnostní premiéru hry uvede v říjnu letošního roku v divadlo v německém Hamburku.

Elfriede Jelineková proslula řadou provokativních děl. K nejznámějším patří romány Pianistka a Milovnice či drama Burgtheater, ve kterém se vyrovnává s nacistickou minulostí Rakouska.

 

Autor článku: ČTK: hrm, hej