18.08.2022 10:15

Rekonstrukci Jiráskova divadla v České Lípě zkomplikoval covid i tornádo

Rekonstrukci Jiráskova divadla v České Lípě zkomplikoval covid i loňské tornádo na Moravě. V těchto dnech už měli podle původních plánů stavbaři práce dokončovat, aby se v nových prostorách mohl od 13. října uskutečnit 46. ročník přehlídky Českolipský divadelní podzim. Stavba ale potrvá zhruba o půl roku déle, první diváky přivítá zrekonstruovaná budova až příští rok v březnu, řekla dnes novinářům mluvčí radnice Kristýna Kňákal Brožová. Letošní divadelní festival tak bude stejně jako loni v Kulturním domě Crystal.

„Ono těch okolností, které stavbu zkomplikovaly, byla celá řada. Zrovna, když jsme měli dělat střechu, tak přišlo tornádo, a ve chvíli, kdy ta dodávka měla přijít, tak všechny ty komponenty šly na Moravu. Navíc je to rekonstrukce, takže těch komplikací bylo víc. Myslím, že u takhle rozsáhlé stavby to prodloužení není tak zásadní," doplnila při dnešní prohlídce stavby na dotaz ČTK starostka Jitka Volfová (ANO). Připomněla, že jde o největší projekt v novodobé historii města.

Stavba se městu také prodraží. „Ta cena byla vysoutěžena na 132 milionů korun bez DPH, což je o téměř 30 milionů méně, než byla původně předpokládaná hodnota. V současné době je proplaceno o deset milionů víc na vícepracích, takže ještě pořád nedosahujeme ani té původně předpokládané hodnoty, zcela jasno ale bude až po dokončení stavby," dodala Volfová. Jak stavba postoupila, se budou moci obyvatelé města podívat v úterý 6. září na dni otevřených dveří, prohlídku si ale budou muset dopředu rezervovat.

Jiráskovo divadlo vzniklo ve 30. letech minulého století přestavbou městské tělocvičny z roku 1907. Budova už ale měla špatnou vzduchotechniku i statiku. O rekonstrukci se ve městě mluvilo téměř 30 let. Radnice původně zvažovala výstavbu nové divadelní budovy, na projekt za 300 až 400 milionů korun se však nepodařilo získat dotace. Uvažovalo se také o přesunu divadla do kulturního domu Crystal. Nakonec se ale vrátili k myšlence budovu Jiráskova divadla zrekonstruovat.

Stavební firma Metrostav převzala klíče od budovy na začátku listopadu 2020 a začala s rekonstrukcí. K zemi šla vstupní část - foyer včetně šatny, toalet, pokladny a horního patra se vstupem na balkon. Nový vstup vznikl v proluce v Panské ulici. Ve dvoře museli dělníci vyhloubit jámu pro technické zázemí. Firma vybourala nové otvory a prostupy, sundala i rozměrný lustr a osvětlení stěn v hlavním sále, které se ale po renovaci vrátí zpět. Stavbu provázel archeologický průzkum, při kterém archeologové objevili mimo jiné středověké jímky na vodu.

Nejstarší částí budovy jsou renesanční sklepy, na její minulost odkazují i původní trámy v patře divadla. Na svém místě zůstala při rekonstrukci pouze část budovy s velkým divadelním sálem, divadelním barem a dalšími prostory, kde před rekonstrukcí skladovali místní ochotníci svůj fundus. Nová budova je bezbariérová. Kromě velkého divadelního sálu, jehož kapacita 375 diváků zůstane zachována, vznikly dva menší prostory pro sto a 40 diváků, kde bude možné pořádat komornější akce.

Divadlo má dnes dva vchody, hlavní je z Panské ulice u radnice, vstoupit ale bude možné také z Jiráskovy ulice, kde byl vstup původně. Na obou stranách budou šatny a toalety. V přízemí přibude divadelní kavárna, jejíž provoz bude nezávislý na provozu divadla. Budova bude mít moderní osvětlení a ozvučení a také klimatizaci a vzduchotechniku. Stavbaři zároveň vybudovali podél divadla průchod, který spojuje Panskou ulici s Jiráskovou. „Na noc a v době divadelních představení se ale bude uzavírat a bude také pod kamerami," dodala Volfová.

Autor článku: ČTK: ivc, kš