07.11.2022 14:35

Režisér úspěšného Cyrana představuje novou verzi další klasiky, Čechovova Racka, s hvězdami Hry o trůny

Po hitu londýnského West Endu i NT Live, rapujícím Cyranovi z Bergeracu s Jamesem McAvoyem, se jeden z nejžádanějších divadelních režisérů současnosti Jamie Lloyd pustil do další klasiky. I známé drama Antona Pavloviče Čechova Racek zbavil veškerých rekvizit, aby se dostal na samou podstatu emocí a povah jeho postav, křehké aspirující herečky Niny, stárnoucí divy Arkadiny nebo cynického svůdníka Trigorina. Tragikomický text z roku 1895 o osamění, zlomených srdcích a ztracených iluzích pro něj zmodernizovala Anya Reiss, do dvou hlavních ženských rolí obsadil dvě hvězdy seriálu Hra o trůny – Emilii Clarke a Indiru Varmu. Intenzivní inscenaci uvedou v rámci cyklu NT Live tři tuzemská kina, 9. listopadu pražské Aero a brněnská Scala, 7. prosince pak zlínský multiplex Golden Apple, vždy opatřenou českými titulky.

Domácí divadelní debut seriálové hvězdy
Šestatřicetiletá Londýňanka Emilia Clarke se proslavila hned svou první velkou rolí, dračí královny Daenerys Targaryen, kterou si zahrála ve všech osmi sezónách Hry o trůny. Mezi natáčením seriálového hitu si našla čas na několik filmů jako romantickou komedii Než jsem tě poznala nebo sci-fi spektákly Terminátor: Genisys a Solo: Star Wars Story a v roce 2013 i na broadwayský revival Snídaně u Tiffanyho. Teprve letos se Clarke dostala i na jeviště britského divadla, díky moderní verzi Čechovova Racka. Její domácí divadelní debut měl přijít už o dva roky dříve, ovšem také tuto inscenaci zasáhla pandemie – v březnu 2020 stihli herci odehrát pouze veřejné generálky, tzv. previews.

Na jaře 2022 se Racek vrátil do West Endu (konkrétně do divadla Harolda Pintera namísto původního divadla Playhouse) v plné síle. Režie se ujal Jamie Lloyd a ti, kteří milovali jeho radikální přetvoření Cyrana z Bergeracu, se mohou těšit na další odvážnou inscenaci. „Nic vás v ní nerozptyluje. Nemáme samovar. Nejsou tam stromy. Nikdo nenosí krinolínu. Dá se říct, že jde o docela radikální nastudování. A možná nebude po chuti všem,“ popsala pro deník Guardian Emilia Clarke.

Podívejte se na trailer Racka zde.

Bolestná a delikátní hra
Clarke
sama je z inscenace nadšená, stejně jako ze své role idealistické venkovské dívky. „Nina je jednou z mála Čechovových postav, která je nadějeplná na začátku hry i na jejím konci, navzdory všem těm krutým zkušenostem, jimiž si projde. Dokáže se cítit lépe díky svému umění, což je pro mě jako herečku krásné – i když to pak byl na jevišti někdy tak trochu meta zážitek,“ říká dcera zvukového designera, který pracoval ve všech divadlech ve West Endu.

Jamie Lloyd Racka popisuje jako velmi bolestnou a velmi delikátní hru. „Proto jsem pomyslel na Emilii. Nikdy mi nepřišlo, že by okatě „hrála“. Všechno, co dělá, je upřímné, hloubavé a pravdivé, navíc má v sobě vřelost, která se k Nině skvěle hodí. Taky se mi líbí, že tohle pro ni není nijak okázalý westendový debut, nejde o velkou hlavní roli. Nina vyžaduje tichou jednoduchost a preciznost a lidi si někdy neuvědomují, jak těžké je pro herce dostat se tak hluboko,“ chválil svou hvězdu režisér v rozhovoru pro Guardian.

„Adaptace Anyi Reiss je aktualizace rázná, upřímná, současná a britská. Ale režisér Jamie Lloyd jde mnohem dál – nejen že úplně oškube Rackovo peří, ještě z něj strhne kůži. Odstranil rekvizity, cokoliv na scéně, dokonce i nadbytečné pohyby. To, co zbylo, je nelítostně intenzivní a odhaluje zlomené srdce, strach, krutost i touhu.“
Sam Marlowe, The I

středa 9. listopadu 2022 | Kino Aero (Praha)
středa 9. listopadu 2022 | Univerzitní kino Scala (Brno)
středa 7. prosince 2022 | Golden Apple Cinema (Zlín)

www.ntlive.cz

Všechny hry jsou uváděny v původním anglickém znění s českými a anglickými titulky.

 

 

Autor článku: Sabina Coufalová; Foto: NTL production

Režisér úspěšného Cyrana představuje novou verzi další klasiky, Čechovova Racka, s hvězdami Hry o trůny

Zahraniční divadlo

23.03.2023

Balet Národního divadla moravskoslezského zatančí o víkendu na prestižním festivalu v Německu a v květnu v Izraeli

Inscenaci Rossiniho karty uvede soubor baletu Národního divadla moravskoslezského o tomto víkendu 2x na festivalu Tanztage v německém Oldenburgu. Se stejným programem vyrazí koncem dubna do Izraele – tam od 2. do 7. května postupně odehraje šest (!) představení ve třech divadlech: čtyři v Tel Avivu a po jednom v Haifě a v Jeruzalémě.

22.03.2023

Kyliánův taneční archív získal do svých sbírek unikátní soubor osobních dopisů a kreseb Marcela Marceaua

Prostřednictvím českého choreografa Jiřího Kyliána získal Kyliánův taneční archív unikátní soubor osobní korespondence, kterou si mezi lety 1962–1974 a 2004–2005 vyměnil světoznámý francouzský mim Marcel Marceau se svou kolegyní, múzou a manželkou Ellou Jaroszewiczovou.

21.03.2023

Dnes začínají světové svátky divadla pro malé i velké

Na právě začínající týden již tradičně připadají oslavy divadelního umění. Světový den divadla se od roku 1962 každoročně slaví 27. března. Předchází ho Světový den divadla pro děti a mládež, pro který byl zvolen 20. březen, a Světový den loutkářství, který připadá na 21. března. Iniciátory oslav jsou mezinárodní nevládní divadelní organizace přidružené k UNESCO, které každoročně připravují poselství k těmto divadelním svátkům