19.05.2017 10:00

Rodinný festival Struny dětem v Minoru láká za Zvuky nočního lesa do Novoměstské radnice

Po celý příští víkend 20. a 21. května se mohou návštěvníci oblíbeného rodinného festivalu Struny dětem v Minoru vydat na cestu nočním tajuplným lesem, ve kterém ožijí stromy, pařezy i kameny. Stane se tak díky novému site specific projektu Zvuky nočního lesa. Magickou divadelně-hudební prohlídku speciálně pro Struny dětem v Minoru připravil tým pod vedením oceňovaného režiséra Jiřího Adámka, který se soustředí právě na hudební divadlo, výtvarník Lukáš Bradáček a beatboxer a hudební designer Jaro Cossiga. Právě Cossiga nechá v  síni Novoměstské radnice ponořené do tmy promlouvat přírodní objekty s pomocí kouzelné zvukové hračky – senzorového mikrofonu Mogees. Tajemným lesem budou provázet herci divadla Minor Anna Bubníková, Vendula Holičková, Jan Hrovatisch a Pavol Smolárik. Představení se koná v pravidelných intervalech po celý víkend. 

Hudebně divadelní instalace Zvuků nočního lesa ve Velké síni Novoměstské radnice je po výtvarné stránce dílem akademického malíře Lukáše Bradáčka, renomovaného českého výtvarníka a pedagoga, jehož díla najdeme v galeriích i soukromých sbírkách u nás i v zahraničí. Režii Zvuků nočního lesa má na svědomí přední český režisér mladší generace Jiří Adámek, držitel Ceny Alfréda Radoka, Next Wave osobnost roku v oblasti alternativního divadla. Tento režisér a pedagog je autorem originálních hudebně-divadelních inscenací, které uvádí se souborem Boca Loca Lab. Pravidelně režíruje v divadle Minor, kde vytvořil mj. inscenace Tisíc a jedna noc, Z knihy džunglí nebo Libozvuky, na kterých spolupracoval s Markem Doubravou. Věcičky jménem Mogees, malé senzory spojené s hudebním softwarem, které rozezní lesní objekty, poskytl obchod Kytary.cz. Kouzelným Mogees vdechne život renomovaný beatboxer a hudební designér Jaro Cossiga.

Nabitý festivalový program Strun dětem v Minoru čítá přes padesát koncertů, tanečních a divadelních představení, workshopů a překvapení. S podtitulem Když si múzy hrají lákají pořadatelé tvořivé děti, teenagery i rodiče do divadla Minor, na Novoměstskou radnici i na open air koncerty či pouliční storytelling přímo ve Vodičkově ulici. Malí i velcí návštěvníci se mohou těšit na Setkání u klavíru Víta Křišťana a kontrabasisty a multiinstrumentalisty Jiřího Slavíka, koncert Marty Töpferové s projektem Milokraj či mladý energický jazz/fusion projekt, jehož iniciátorem je skladatel a kytarista Igor Ochepovsky – etablovaná osobnost mladé divadelní komunity, držitel ceny Thálie, autor hudby představení Beach Boys, novocirkusových Losers Company. Ukázat co všechno umí spletité mosazné trubky a písty, které vytváří lesní roh, přijde osoba nad jiné povolaná, jeden z nejlepších světových hornistů Radek Baborák, který se svým  souborem v projektu Orquestrina představí lesní roh v honičce s býky na texaském statku, v rytmu argentinského tanga i v ornamentech chasidských melodií.

Průvodci světem umění se v rámci nejrůznějších workshopů stanou osobnosti jako baletní mistr Baletu Národního divadla Jan Kodet, který poodhalí taje moderního tance. Věra a Ester Geislerovy vyseknou s dětmi poklonu Jiřímu Kolářovi a po jeho vzoru budou s dětmi tvořit koláže s motýly, brouky, mapami i loděmi. La Škola pak přichystala hudební workshop Nové měsíce, který děti nadchne pro improvizaci.

Struny dětem v Minoru se konají od 19. do 21. května a nabízejí bohatý program koncertů, představení i nejrůznějších kreativních dílen pro děti, které se kromě Minoru budou odehrávat také na Novoměstské radnici i ve Vodičkově ulici.

Kompletní program a všechny podrobné informace jsou k dispozici na www.strunydetem.cz.

Autor článku: Silvie Marková

Rodinný festival Struny dětem v Minoru láká za Zvuky nočního lesa do Novoměstské radnice

Festivaly

15.07.2018

V Plzni začne divadelní část letního festivalu Živá ulice

Částí zaměřenou na pouliční divadlo začne 16. července v Plzni tradiční letní multižánrový festival Živá ulice. Jeho první blok nazvaný Za dveřmi… je divadlo nabídne do 18. července v Mlýnské strouze v sadovém okruhu u historického centra města 11 představení pod širým nebem, mikrokoncert pro jednoho diváka, novou magii, street dance či klaunérii.

12.07.2018

Mirotické setkání loutek a hudby

Zveme Vás již po patnácté do jihočeských Mirotic. Ve dnech 10. a 11. srpna 2018 se ostrov u Dolejšího mlýna po roce opět promění v pohádkový a hudební ráj. Herec a moderátor Radek Daniel Pokorný slavnostně zahájí kulturní hostinu v pátek 10. srpna ve 13 hodin. Rádi přivítáme nejenom děti, ale také všechny dospěláky, kteří jsou snílci a chtějí se vrátit do dětských let, alespoň na dva dny.

09.07.2018

10. ročník festivalu Nultý bod se zaměří na intimitu

Jubilejní 10. ročník Mezinárodního festivalu Nultý bod proběhne od 16. do 21. července 2018 v prostorách Divadla v Celetné, ve Veletržním paláci Národní galerie, v Divadle Kampa a ve Werichově vile. Tématickou linií letošního ročníku je intimita. Nultý bod je festivalem, který do Prahy pravidelně přiváží to nejzajímavější ze současné zahraniční tvorby na poli cross-over projektů se zaměřením na taneční, fyzické, loutkové a vizuální divadlo.