12.03.2019 14:22

Rusko-čečenský konflikt připomene v MeetFactory inscenace Aluminiová královna

Rusko-čečenský konflikt a jeho důsledky pro obyvatele Čečenska připomene inscenace Aluminiová královna. Hra, která vychází z knihy novinářky Petry Procházkové, zavede diváky do neutěšené reality v poválečném Čečensku. Divadlo MeetFactory Aluminiovou královnu uvede v premiéře 19. března. ČTK o tom informoval mluvčí divadla Libor Galia.

V režii Apoleny Vanišové ožije kniha Aluminiová královna novinářky Petry Procházkové, která působí jako válečná reportérka a je zakladatelkou dětského domova v hlavním městě Čečenska Grozném. Kniha přibližuje rusko-čečenskou válku očima žen. Procházková nastoluje téma takzvané vzdálené války, která se Česka bezprostředně netýká a záleží jen na lidech, kolik informací jsou ochotni o konfliktu přijmout.

Adaptace Aluminiové královny nutí diváky zamýšlet se nad světovými událostmi, pocitu příslušnosti k silám hýbajícím globální politikou, odolností vůči událostem na východě a mírou zodpovědnosti za environmentální procesy.

„Snažíme se o nahlédnutí do hloubky tématu, které nám tento odkaz dnes přináší. Zároveň rozvíjíme moderní divadelní jazyk, který dokáže otevřít neotřelý pohled na komplikovanou realitu, jíž musíme čelit," uvedl dramaturg Divadla MeetFactory Matěj Samec.

Režisérka Vanišová za svou předchozí práci Kraučun získala Cenu Divadelních novin. V hlavních rolích se představí herečka čečenského původu Sijeda Azarová, Johana Schmidtmajerová a Johana Střížková, která se podílela i na scénografickém řešení a kostýmech.

http://www.meetfactory.cz/

Autor článku: ČTK: sza, snm