16.03.2012 18:23

Šaldovo divadlo uvede Její pastorkyňu Gabriely Preissové

Na jeviště Divadla F. X. Šaldy se vrátí Její pastorkyňa Gabriely Preissové. V Liberci byla inscenace naposledy uvedena v 90. letech. Nyní ji s libereckými herci připravuje režisér Michal Lang. Činoherní představení bude mít premiéru v pátek 23. března, tedy přesně v den, kdy od narození autorky uplyne 150 let.

"Její pastorkyňa patří k naprosto špičkovým českým dramatům v klasickém slova smyslu, která známe spíše z podob, které vznikly v jiných státech, v Anglii, Německu nebo ve Francii," řekl dnes novinářům dramaturg Martin Urban.
Příběh mladé schovanky Jenůfy, který má až anticky tragický rozměr, byl v Národním divadle uveden v roce 1890. Autorka za něj však byla podrobena zdrcující kritice, mimo jiné za údajné hanobení venkovského lidu. To způsobilo, že se do psaní další tragédie už nepustila. Dílo neupadlo v zapomnění jen díky Leoši Janáčkovi, který je proslavil v podobě opery.


Divadlo F. X. Šaldy Liberec: Její pastorkyňa, foto: Roman Dobeš

Režisér Lang měl možnost příběh nastudovat už před několika lety ve Švandově divadle. V Liberci drama představí i s prologem, který umožní lépe proniknout do děje. "Myslím si, že tato hra může oslovit nejen konzervativního diváka, ale i mladého člověka," poznamenal režisér. Doplnil, že jedním z důvodů, proč divadlo hru uvádí nyní, je vhodné složení souboru.
Kostelničku v ní ztvární Markéta Tallerová, Števu Tomáš Váhala, jako Laca se představí Tomáš Dianiška. Roli pastorkyně Jenůfy režisér obsadil Karolínou Baranovou. Mladá herečka přiznává, že je role jednou z nejtěžších, které dosud ztvárnila. "Všichni se do toho snažíme jít naplno. Jen doma je to pak těžké, protože se o tom člověk stále snaží přemýšlet," popsala.
Scéna vychází z doby vzniku hry, ať už se příběh odehrává ve světnici nebo na dvoře mlýna. Režisér neopomenul ani tanec s hudbu. V inscenaci například vystoupí bubeníci Aries.

Divadlo F. X. Šaldy Liberec: Její pastorkyňa, foto: Roman Dobeš

Autor článku: ČTK: jem, vju, foto: Roman Dobeš

Šaldovo divadlo uvede Její pastorkyňu Gabriely Preissové