06.02.2017 08:38

Sartrova novela v Činoherním klubu

V neděli 19. února představí přehlídka Činoherní klub uvádí: brněnský soubor Reverzní dveře a jeho inscenaci Já jsem Lucien – dramatizaci Sartrovy novely Mládí vůdce.

Soubor Reverzní dveře vznikl v říjnu roku 2010 z iniciativy studentky doktorského studia Ateliéru divadla a výchovy JAMU v Brně Kamily Kostřicové (Konývkové). Pod jejím vedením a pod záštitou tohoto ateliéru soubor (ve věku 20 – 26 let) od té doby tvoří a hraje s touhou „společně dělat divadlo“ a vyjadřovat se jeho prostřednictvím k sobě, k divákům a světu kolem.

Inscenaci Já jsem Lucien soubor nastudoval v květnu 2015: „Na Sartra jsme si mysleli již několikrát. Hlavně Lucie a Kamila. Netroufali jsme si. Jenže tentokrát jsme ho přečetli všichni; a čím více jsme ho četli, tím jsme byli okouzlenější. A s kouzlem přišla troufalost. Bylo z toho nejrychleji nalezené inscenační východisko od zrodu Reverzních dveří. Srdcovka. Síla. Možnost výpovědi. Je z toho zatím nejdelší přípravný a zkouškový proces a termínově nejpozdější premiéra Reverzních dveří. Myšlenky, které tě bolí proškrtávat. Obraz za obrazem v literární podobě, který nevíš, jak ukázat, aby své kouzlo neztratil. Tisíce osobních i filosofických motivů, jež se snažíš pochopit, avšak objeví se další a otočí to celé naruby. Sartrova novela L'Enfance d'un chef je pro nás velkou výzvou. Reverzní autorské divadlo je k němu naším klíčem. Náš Lucien a jeho svět je naším výsledkem.“

http://www.cinoherniklub.cz/index.php/ck-uvadi/ja-jasem-lucien.html

Autor článku: Radvan Pácl