17.04.2019 11:17

Sergej Polunin zahájí své pětidenní hostování v Praze

Na prvním z pěti celovečerních vystoupení se ve středu v Praze představí světová baletní celebrita, ukrajinský tanečník Sergej Polunin. Původně plánované dva večery pořadatelé kvůli velkému zájmu diváků rozšířili na pět, budou v karlínském Foru, uvedla za pořadatele Kateřina Dědková. Vstupenky i přes vysokou cenu kolem 5000 korun si zakoupilo přes 5000 diváků, na středeční, sobotní a nedělní večer je několik desítek lístků ještě v prodeji.

Sergej Polunin, jemuž ke globální slávě pomohl taneční klip na youtube, v Praze vystoupil už před dvěma lety. V Národním divadle se promítal film Dancer o jeho kariéře a tanečník také uvedl svou choreografii Take Me To Church. Právě ta ho proslavila a na internetu má do dneška skoro 27 milionů zhlédnutí.

Nadcházející série vystoupení se jmenuje Satori a je celovečerním programem. První část večera nabídne jak slavná klasická baletní díla, tak moderní scénický balet, v rámci kterého Polunin zatančí i na zmíněný hit. Druhá polovina představení bude patřit titulnímu dílu Satori, jehož choreografii vytvořil Polunin, režíroval jej Gabriel Marcel del Vecchio z Cirque du Soleil a scénu navrhl David LaChapelle.

Polunin se narodil 20. listopadu 1989 v ukrajinském městě Cherson. Od čtyř do osmi let trénoval balet na tamní akademii, následující čtyři roky navštěvoval Státní choreografický institut v Kyjevě. Od 13 let žil ve Velké Británii a v 19 letech se stal nejmladším sólistou Královského baletu v Londýně, ve 23 letech byl uměleckým šéfem souboru.

V roce 2012 překvapil taneční svět, když oznámil, že s tancem končí, protože se chce věnovat herectví. Nakonec se přesunul do Ruska a dál tančí. Rozhodnutí pokračovat v tanci prý přišlo právě během natáčení zmíněného klipu, který měl původně být jeho posledním tanečním vystoupením.

https://www.forumkarlin.cz/EventDetail/cz/43

Autor článku: ČTK: hrm, jw

Sergej Polunin zahájí své pětidenní hostování v Praze

Zahraniční divadlo

16.08.2019

Netrebko i Domingo v nové sezóně přenosů do kin z Metropolitní opery

Osvědčené klasiky i nové inscenace, vždy ale s největšími hvězdami operního světa. Metropolitní opera v New Yorku odhalila program přímých přenosů do kin pro sezónu 2019/20. Do českých kinosálů tak míří celkem deset inscenací, z toho pět nových. Příznivci opery se mohou těšit na klasiky jako Tosca, Turandot nebo Madama Butterfly, z novinek pak například Porgy a Bess George Gershwina nebo Achnaton Philipa Glasse.

30.07.2019

V soutěži pro mladé operní pěvce Operalia zvítězili Adriana Gonzalezová a Xabier Anduaga

V soutěži pro mladé operní pěvce Operalia, kterou založil světoznámý zpěvák Plácido Domingo, zvítězili guatemalská sopranistka Adriana Gonzalezová a španělský tenor Xabier Anduaga. Porota je vybrala z 12 finalistů, udělila také dvě druhé a dvě třetí ceny a dalších sedm cen včetně dvou cen diváků. Finále soutěže, která má za cíl hledat nové talenty, se dnes konalo po několikadenním soutěžním klání v Národním divadle.

24.07.2019

Inscenace Lehmanova trilogie v přímém přenosu NT live

Dřív, než se stal Sam Mendes oscarovým filmovým režisérem, už ho uznával svět divadla – a NT Live připomíná proč. Pět let po jeho nápadité inscenaci Krále Leara cyklus přenosů britského divadla do kin ukáže jeho další mimořádnou produkci. Americkou epiku Lehmanova trilogie, která vypráví o třech generacích rodiny a firmy, jejíž krach odstartoval v roce 2008 světovou ekonomickou krizi.