28.03.2012 16:31

Severočeské divadlo chce přitáhnout mládež na Komedianty

Severočeské divadlo chce přilákat na operu mladé publikum. Pomoci by k tomu mohlo dílo Ruggera Leoncavalla Komedianti, jehož premiéru uvede ústecká scéna 30. března. Tragikomický příběh potulných herců by mohl oslovit i diváky, kteří nejsou operními fandy, řekl dnes ČTK režisér představení Zbyněk Brabec.

Opera vznikla koncem 19. století. "Je to jedna z nejlépe napsaných oper, protože se nemusí nic škrtat a není jediná nota navíc, nemusí se ani nic domýšlet," uvedl Brabec. Leoncavallo zpracoval příběh, který se údajně stal kdesi v jihoitalské Kalábrii. Opera je podle Brabce divácky vděčná. "To je důležité tady v Ústí, pokud se nějaké dílo nasazuje na repertoár, respektovat, že tu není úzce zaměřené operní publikum, ale publikum, které chodí na balet, má rádo muzikál, operetu a sem tam operu. V Komediantech si přijdou na své všichni," řekl Brabec.
Příběh se odehrává ve skupině potulných komediantů. Principál Canio má mladou manželku, která ho příliš nemiluje, ale je vděčná, že se jí jako sirotka ujal, její srdce však patří venkovanovi. Navíc dívku miluje jeden herecký kolega. Vztah ženy se třemi muži se rozplete ve druhém jednání, kdy komedianti hrají představení a Canio svou žárlivost do hry přenese. "Diváci se zprvu baví a pak jim tuhne úsměv na rtech, když zjistí, že vidí smutný život herců, jenž končí dvojitou vraždou. Canio zabije ženu i jejího milence," shrnul děj Brabec, jenž by byl rád, kdyby na představení chodilo mladé publikum. "Je to realistické hudební drama, nikdo se nemusí smát, že někdo zpívá," doplnil režisér.

Divadlo, jež přechází od 1. dubna z příspěvkové organizace na společnost s.r.o., ocenila nedávno herecká asociace. Monika Absolonová získala Thálii za ztvárnění role Fanny v muzikálu Funny Girl na jevišti v Ústí nad Labem. Sopranistka Anna Klamo zase obdržela cenu za nejlepší herecký výkon v oboru opera za roli v opeře Lakmé.


Severočeské divadlo opery a baletu: Komedianti, foto: Petr Berounský.

Autor článku: ČTK: Radka Fialová, kš, foto: Petr Berounský.

Severočeské divadlo chce přitáhnout mládež na Komedianty