15.02.2018 09:19

Severočeské divadlo v Ústí nad Labem uvede Mozartovu Kouzelnou flétnu

Severočeské divadlo opery a baletu uvede operu Wolfganga Amadea Mozarta Kouzelná flétna. Oblíbený titul s pohádkovým příběhem si vyžádali diváci. Na scéně se v bohatě zdobených kostýmech představí také pěvečtí nováčci. Premiéru bude mít Kouzelná flétna v Ústí nad Labem 16. února.

Na ústecké jeviště se pohádkový příběh vrací po zhruba osmnácti letech. „Je to vděčný titul, o který byl zájem v německy mluvících zemích i u nás," řekl po dnešní generálce ředitel divadla a dirigent Miloš Formáček. Do zahraničí vyjede soubor s Kouzelnou flétnou krátce po premiéře, uvede ji v Rakousku i Německu.

Opera, která trvá skoro tři hodiny, je pojata klasicky. „Žádné experimenty jsme nevymýšleli, pouze jsme trochu upravovali do moderního jazyka text," uvedl Formáček. Zpívat i mluvit budou účinkující německy, k dispozici budou české titulky. Německý text byl pro některé pěvce oříškem. „Všechno se učím jako básničku, včetně přízvuků," řekl Petr Matuszek, který vystupuje v roli Papagena.

Kouzelná flétna je Mozartovým posledním divadelním počinem, premiéru měla v roce 1791. Německé libreto k opeře napsal Emanuel Schikaneder. Do blíže neučeného času je zasazen příběh, v němž princ Tamino za pomoci kouzelné flétny a komického společníka Papagena hledá cestu k princezně Pamino, dceři Královny noci. „Kouzelná flétna je nadčasová, navíc je to dobrý obchodní artikl, nabídku zahraničních zájezdů máme na dva roky dopředu," uvedl Formáček. Operu uvidí také diváci na festivalech pod otevřeným nebem třeba na ústeckém hradě Střekov nebo v Budyni nad Ohří.

Královnu noci ztvárňuje Natalia Tkachuková, která působí v Oděse. „Je to velmi zajímavá role, která je mi blízká," uvedla pěvkyně, která je jedním z objevů ústeckého souboru. V alternaci se ve stejné roli poprvé ústeckému publiku představí teprve jednadvacetiletá Tereza Štěpánková. „Tu jsme objevili na youtube," poznamenal ředitel divadla.

http://www.operabalet.cz/

Autor článku: ČTK: fir, dvd