23.09.2016 13:09

Sezóna 2016/2017 v DLO nabízí dějepis z rychlíku, životopis štěněte a dětské štěstí s vůní jablíček

Dramaturgický plán na sezónu 2016/2017 skrývá inscenace pro děti malinké i větší. Divadlo loutek letos vsadilo na osvědčené tvůrce, kteří již mají na kontě povedené a oblíbené inscenace nejen pro děti. V polovině sezóny přijde i personální změna na pozici dramaturga.
 

PŘIPRAVOVANÉ PREMIÉRY

Marek Pivovar, Karel Růžička, Radovan Lipus: Nastupovat! Děják z rychlíku
Mašinfíra Lojza denně jezdí po svých zajetých kolejích na trase Ostrava–Vídeň. Dělá svou práci dobře, má ji rád, ale trápí ho, že jeho syn propadá z dějepisu. Jednoho dne se mu zjeví duch Vláčník, který odnepaměti drandí po všech tratích Evropy a umí se po nich pohybovat i v čase. Poradí Lojzovi, aby svému synkovi proměnil dějepis na dobrodružné výpravy do dějinných událostí. A hned spolu vyrazí do průmyslové revoluce v Anglii…
Inscenaci připravuje tým Radovan Lipus, Marek Pivovar, Marek Pražák a Eva Kotková, který v DLO stvořil úspěšné inscenace pro dospělé Z Deniku Ostravaka a Šaryk vzpomíná. Na scénáři se podílí také herec DLO Karel Růžička, který byl původcem myšlenky zpracovat tímto způsobem moderní dějiny. Premiéru bude mít 25. listopadu na hlavní scéně DLO a hlavním partnerem inscenace jsou České dráhy.

Karel Čapek: Dášenka čili Život štěněte
„Když se to narodilo, bylo to jenom takové bílé nic, do hrsti se to vešlo; ale anžto to mělo pár černých ušisek a vzadu ocásek, usoudili jsme, že je to psisko, a protože jsme si přáli mít psí holčičku, dali jsme tomu jméno Dášeňka.“ Tak začíná rozkošná knížka o životě roztomilé foxteriérky od narození a první loužičky. A vypráví také psí pohádky, během nichž Dášeňka dospěje v psí slečnu. Příběh roztomilé foxteriérky z pera Karla Čapka bude na hlavní scéně DLO režírovat Marek Zákostelecký, který bude zároveň i autorem scény, kostýmů a loutek. Marek Zákostelecký režijně stojí za oblíbenou inscenací Čtyřlístek zasahuje a do inscenace Láska s červeným nosem navrhoval scénu, kostýmy a loutky. Premiéra 27. ledna 2016 na hlavní scéně DLO.

Iva Procházková: Středa nám chutná
Byla jednou jedna malá holčička, jmenovala se Cilka. Na první pohled se nelišila od jiných holčiček svého věku. Tedy až na to, že neměla rodiče a žila v dětském domově Slunečnice. A až na to,že se v její přítomnosti všichni cítili prokazatelně šťastnější. A až a to, že jí čas od času vyrostlo na hlavě šťavnaté, sladké jablko. A právě to začalo jednoho dne někomu vadit…
Stejnojmennou knižní předlohu napsala významná česká spisovatelka, nositelka řady cen za knihy pro děti. Autorem dramatizace je Vít Peřina a režie se chopí Martin Tichý, dvojice libereckých divadelníků, podepsaných v DLO již pod úspěšnou inscenací Hodina Komenského. Premiéra proběhne 31. března na hlavní scéně.

Jak šlo vejce na vandr
Známá lidová pohádka o vajíčku, které se nechtělo dostat do těsta, a tak raději vyrazilo do světa, cestou k sobě připoutalo spoustu kamarádů a společně pak zažili velká dobrodružství, která se završila objevením nového společného domova.
Loutková inscenace na alternativní scéně DLO bude směřovat k dětem od 3 let. Připravuje ji umělecký šéf DLO, režisér Václav Klemens, s novou dramaturgyní DLO, Danielou Jirmanovou.

 

ZMĚNA NA POZICI DRAMATURGA

Sezóna 2016/2017 přinese i jednu výraznou změnu na pozici dramaturga. Po 8 úspěšných sezónách z divadla v polovině sezóny odejde dramaturgyně Jana Pithartová, která se vrací do svých rodných Pardubic, aby se stala dramaturgyní tamního Východočeského divadla. Jana Pithartová do repertoáru divadla vybírala inscenace pro děti všeho věku, inscenováni byli často i kvalitní současní autoři literatury pro děti. Na repertoár ale proniklo i několik titulů pro mládež a dospělé publikum – výběrem Lebensraum (Životní prostor), Sofiin svět nebo Šaryk vzpomíná.

„Z mnoha inscenací uvedených během doby, kterou jsem v DLO strávila, bych těžko hledala nějakou, za kterou si nestojím. Radost mi činila spolupráce se zajímavými režiséry jako je Marián Pecko, Radovan Lipus, Václav Klemens či Petr Nosálek, jsem ráda, že jsme do DLO přivedli i mladé režiséry – např. Lucii Málkovou, Martina Geišberga nebo Martina Tichého,“ bilancuje Jana Pithartová.

Od 1. 1. 2017 nastoupí do pozice dramaturga Daniela Jirmanová, bývalá dramaturgyně Divadla Petra Bezruče. Jirmanová je absolventkou Divadelní vědy na Univerzitě Karlově v Praze, již během studií dramaturgicky spolupracovala s Národním divadlem moravskoslezským, Komorní scénou Aréna, se Západočeským divadlem Cheb či Janáčkovou konzervatoří a Gymnáziem v Ostravě. Daniela Jirmanová se dramaturgicky podílela i na několika inscenacích pro děti, první byla v Divadle Petra Bezruče Malá čarodějnice v režii Zoji Mikotové a v Západočeském divadle v Chebu pak šlo o pohádkovou inscenaci režisérky Věry Herajtové Čarodějův učeň.

„Dítě vnímá svět sice naivníma, leč bystrýma očima, vyžaduje hravost, ve vyprávěném příběhu rychle odhalí jakoukoli logickou nesrovnalost. Má pudovou potřebu rozvíjet svou fantazii, může ho tudíž dráždit zbytečná doslovnost či naopak nedůslednost. Těmto nárokům není jednoduché vyhovět. Mým cílem bude se o to v co největší možné míře snažit,“ popisuje Jirmanová. Ta by ráda do repertoáru divadla zařazovala hry určené i dospělému divákovi.

www.dlo-ostrava.cz 


Autor článku: Lucie Mičková

Sezóna 2016/2017 v DLO nabízí dějepis z rychlíku, životopis štěněte a dětské štěstí s vůní jablíček