06.05.2020 13:24

Sezona 2020/21 v Městských divadlech pražských: Hamlet, Diktátor nebo Roberto Zucco

71. sezona začne pro Městská divadla pražská hned první zářijový pátek, a to premiérou VOJNY A MÍRU, která se vzhledem ke koronavirové situaci přesunula z původního červnového termínu na 4. září. Ke stávajícímu repertoáru Městských divadel pražských v nové sezoně přibude rovných dvacet premiérovaných titulů.

Divadlo ABC nabídne v příští sezoně sedm premiér. Sezonu slavnostně zahájí VOJNA A MÍR. Divadelní adaptace románové epopeje Lva Nikolajeviče Tolstého o generaci, jejíž vztahy a  životy se osudově proměňovaly spolu s postupem Napoleonovy armády, připraví režisér a  umělecký šéf Městských divadel pražských Michal Dočekal. Následovat bude nová původní hra Martina Vačkáře a Ondřeje Havelky ZÍTRA SWING BUDE ZNÍTI VŠUDE, vycházející ze vzpomínkových knih Karla Vacka a Lubomíra Dorůžky. Hudební komedii z poválečné Prahy „nylonového věku“ v režii Ondřeje Havelky bude doprovázet orchestr Melody Makers. V říjnu bude mít v divadle ABC premiéru klasický vaudeville Eugèna Labiche, ovšem v novém kabátě. Autor a režisér David Drábek se vrací k VRAŽDĚ V KLÁŠTERNÍ ULICI. Přiblíží tak jedno kalné ráno po oslavě vzniku Československa v říjnu 1918, ale zároveň se zeptá, jak by vypadalo o sto let později, v den po prezidentských volbách… V prosinci čeká malé diváky i  jejich rodiče svět fantazie s titulním hrdinou PETREM PANEM. Inscenaci na motivy slavného příběhu Jamese M. Barrieho o dobrodružné cestě do Země Nezemě chystá opět David Drábek. S lednovou premiérou se na pražská jeviště vrátí po téměř čtyřiceti letech proslulá hra Bertolta Brechta s hudbou Paula Dessaua MATKA KURÁŽ A JEJÍ DĚTI. Zběsilou cestu válečné obchodnice, pro kterou boj znamená život a život znamená boj, zrežíruje Michal Hába. V březnu bude mít v ABC premiéru vůbec první česká divadelní adaptace mimořádného díla světové kinematografie DIKTÁTOR Charlie Chaplina. Protiválečnou satiru, parodující stupiditu a zvrácenost nacismu a jeho vůdců, uvede režisér Martin Čičvák. Sezonu završí inscenace Shakespearova HAMLETA v režii Michala Dočekala. Slavnou tragédie o otázce lidské existence uvedou Městská divadla pražská ve zcela novém překladu.

Divadlo Rokoko čeká v příští sezoně šest premiér. V září to bude POSEDLOST, temná psychologická love story podle scénáře Luchina Viscontiho na motivy románu Jamese M. Caina Pošťák zvoní vždycky dvakrát. Příběh o spalující vášni a nenávisti režíruje Jakub Šmíd. Temná zákoutí lidské duše vystřídají KANIBALKY 2: SOUMRAK STARCŮ, druhý díl nejčernější satiry současné společenské a politické reality autora a režiséra Davida Drábka. Vyšetřovatelky pražské kriminálky Iggy a Diana jsou zpět, aby tentokrát zastavily podnikatele a miliardáře Balcara. Na konci října se uskuteční premiéra současné německé hry Phillippa Löhleho v režii Tomáše Loužného PŘES ČÁRU. Důmyslná komedie se odehrává v malé obci na česko-bavorské hranici a čerpá ze současné politické reality. V prosinci repertoár rozšíří adaptace společenského románu Zdeny Salivarové HONZLOVÁ. Osudový protestsong neprokádrované členky souboru písní a tanců zdramatizovala Marie Nováková a režírovat bude Jakub Nvota. První premiéra nového kalendářního roku se pro změnu ponese ve znamení semaforské variace na faustovské téma. Hra Jiřího Suchého s písněmi Ferdinanda Havlíka DR. JOHANN FAUST, PRAHA II., KARLOVO NÁM. 40 v režii Vladimíra Morávka se tak podívá na svéráznou verzi pověsti o Faustově domě v Praze. Poslední premiéra v Rokoku bude patřit Davidu Drábkovi a jeho nové hře HEREČKA SOBOTNÍ NOCI, kterou napsal přímo pro Pavlu Tomicovou. Hlavní hrdinka si žije podobně jako její vzor Pipi Dlouhá punčocha a rozdává radost stůj co stůj, i když svět kolem se pomalu řítí do záhuby. Po mnoha letech se setkává s dávnými kamarády z dětství a otevírají se tak stará tajemství, přání i smutky, ale přichází i chvíle jednoho velkého zázraku.

V sedmi nových inscenacích v divadle Komedie nebudou chybět mezinárodní projekty, koprodukce a inscenace tvůrců mladé generace. První premiérou budou HRDINOVÉ KAPITALISTICKÉ PRÁCE na motivy knihy Saši Uhlové. Inscenace v režii Michala Háby vzniká jako koprodukce s berlínskou Volksbühne v rámci mezinárodního projektu POSTWEST. Další zahraniční koprodukce bude mít premiéru v říjnu: ŠVEJK / SCHWEJK vznikl jako společná inscenace se Staatstheater Augsburg, kde měla německou premiéru v únoru letošního roku jako součást každoročního brechtovského festivalu. Renomovaný německý režisér Armin Petras přinese hned několik pohledů na nejslavnějšího českého literárního hrdinu. Literaturu přenáší na jeviště i další nová inscenace divadla Komedie s názvem 100 NEKRÁSNĚJŠÍCH ČESKÝCH BÁSNÍ. Režisér Jiří Adámek nahlíží českou poezii jako scénickou krajinu naší paměti. Prosincová premiéra změní žánr, bude to komorní opera Miloše Orsona Štědroně EMIL BĚŽEC na libreto Pavla Kosatíka. Příběh o člověku, který objevil to, pro co byl stvořen a když už nemohl, tak přidal, uvedeme v režii Jiřího Nekvasila. V březnu se v Komedie představí další legendární osobnost. Režisér Jakub Maksymov připraví autorskou inscenaci TESLA, inspirovanou osudem a objevy vědce a vizionáře Nikoly Tesly. Poslední premiérou sezony v Komedii bude drama Bernarda-Marie Koltése ROBERTO ZUCCO. Příběh zločince s andělskou tváří je nejen syrovým dramatem a analýzou strachu, ale také romantickou baladou o vzpouře osvobozeného člověka. Inscenaci připraví výrazný talent současného maďarského divadla Attila Vidnyánszky ml. Kromě zmíněných premiér uvede v příští sezoně v Komedii novou inscenaci KRAJINOU SLZ rezidentní soubor divadla Komedie - Lenka Vagnerova & Company. Na jaře 2021 se také uskuteční druhý ročník mezinárodního festivalu Nová Komedie, který přiblíží tvorbu mladých umělců.

Novinky & Přesahy

V nové sezoně se dále rozšíří nabídka vzdělávacích aktivit pro žáky a studenty. Vedle cyklů Divadlo naživo, Divadlo zblízka a Divadelní lahůdky nabídnou Městská divadla pražská studentům středních škol i video cyklus V hlavní roli: Maturita!, kdy každý díl přiblíží populárně-naučnou formou klasické dílo světové literatury. Na projektu, který odpovídá maturitním požadavkům, spolupracují i středoškolští pedagogové. „Letos se okolo maturit rozprostírala téměř hamletovská otázka: budou, nebo nebudou? Chtěli jsme maturantům v této nelehké době trochu pomoci, proto jsme přišli s tímto cyklem,“ vysvětlila divadelní pedagožka Lucie Mecová. Jako první se plánují Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, Evžen Oněgin nebo Romeo a Julie.

Nadále budou pokračovat i edukační aktivity pro širokou veřejnost zahrnující literární matiné na Malé scéně ABC, stále oblíbenější přednášky z historie Městských divadel pražských Kronika, architektonické prohlídky divadel, lektorské úvody nebo debaty s tvůrci. Pokračovat bude i velice úspěšný program jednorázových i dlouhodobých hereckých kurzů.

V nové sezoně také budou MDP pokračovat v rozšiřování dostupnosti svého programu pro handicapované, a to ve spolupráci s organizacemi pomáhající neslyšícím a nevidomým.

https://www.mestskadivadlaprazska.cz/

Autor článku: Lucie Korbeliusová