27.09.2017 14:41

Sezónu v Městském divadle Lublaň zahájil muzikál Rent v režii Stanislava Moši

K otevření nové divadelní sezóny si Městské divadlo Lublaň vybralo poněkud kontroverzní rockovou operu Rent Jonathana Larsona a pro její zrežírování oslovilo vedení divadla ředitele Městského divadla Brno Stanislava Mošu, který se na zdejší scéně osvědčil v předchozích letech úspěšným uvedením již čtyř inscenací (Kabaret, Šumař na střeše, Sugar! a Čarodějky z Eastwicku). A stejně jako u předchozích, setkala se práce brněnského režiséra s velkým úspěchem. Během slavnostního premiérového večera 21. září 2017 bouřilo divadlo v centru Lublaně energickým potleskem, kterým diváci odměňovali neuvěřitelné nasazení, emoční vypětí a naprosté odhodlání patnácti slovinských herců a pěti hudebníků.

Poprvé se Rent objevil na divadelním jevišti 25. ledna 1996 na newyorské Off-Broadwayi a svými neobvyklými a palčivými tématy vyvolal mezi diváky opravdový rozruch. Americký skladatel a dramatik Jonathan Larson (který shodou okolností zemřel v pouhých 35 letech ve stejný den, kdy byla premiéra Rentu) našel svou inspiraci v Pucciniho opeře La Bohéma. Strhující rockový muzikál, který jako jeden z mála získal Pulitzerovu cenu, sleduje osudy skupinky mladých lidí, umělců, kteří se protloukají životem, hledají sebe, inspiraci, lásku… Žijí nespoutaným bohémským životem, jenž zahrnuje drogy, sex i kriminalitu a který zastiňují obavy a šířící se strach z viru HIV a nemoci AIDS. Objevuje se samozřejmě i téma homosexuality. Ve slovinském Rentu zazní všechna tato kontroverzní témata, režisér Stanislav Moša však na inscenaci nazírá z širšího hlediska: „Autor podle mého názoru naprosto geniálně uchopil vztah mezi mužem a ženou, mužem a mužem či ženou a ženou především jako akt lásky, stejně jako to bylo v předloze Rentu, Pucciniho opeře La Bohème. Tedy že z žádného takového vztahu se nemá dělat ani událost, ani aféra či atrakce. Jde vždycky o hloubku samotného aktu lásky, které je člověk schopen, ať už je adresátem kdokoli.“

Ředitel MdB také prozradil, že se na tento ikonický muzikál může těšit i brněnské obecenstvo, lublaňské divadlo s ním jednak přijede v rámci festivalu Divadelní svět 2018, jednak inscenaci nazkouší v sezóně 2018/2019 také umělci Městského divadla Brno pro svoji Činoherní scénu, opět v režii Stanislava Moši, který si – stejně jako v Lublani – přizve ke spolupráci kostýmní návrhářku Andreu Kučerovou a scénografa Christopha Weyerse.

Autor článku: Lenka Pazourková

Sezónu v Městském divadle Lublaň zahájil muzikál Rent v režii Stanislava Moši

Zahraniční divadlo

23.09.2021

Zahraniční hosté na Jatkách78 v Pražské tržnici

Londýnské duo Nikki & JD věnující se párové akrobacii vzbudilo na festivalu Fringe v Edinburghu pozornost. Jejich vzrušující debut Knot si v roce 2019 odvezl významnou cenu Total Theatre & Jacksons Lane Award v kategorii  nový cirkus i ocenění Herald Angel Award. Show vypráví prostřednictvím dechberoucí akrobacie a tísnivého tance o až bizarní blízkosti dvou akrobatů. Premiérové české uvedení je naplánované na pátek 1. října na Jatkách78 v Pražské tržnici.

20.09.2021

Pozrite si Zlatú kolekciu slovenského profesionálneho divadla

Rok 2020 sa niesol v duchu osláv jedinečného divadelného jubilea – stého výročia založenia Slovenského národného divadla. Toto jubileum tiež možno chápať ako počiatok slovenského profesionálneho divadelníctva. Projektom s názvom Zlatá kolekcia slovenského profesionálneho divadla chce Divadelný ústav/Centrum výskumu divadla poukázať na obdivuhodné výsledky slovenských inscenátorov prostredníctvom toho najlepšieho, čo od roku 1920 vzniklo v slovenských profesionálnych divadlách.

17.09.2021

Šípková Růženka Divadla Drak míří na festivaly do Chorvatského Záhřebu a Srbské Subotice

Maňásková inscenace Divadla Drak Šípková Růženka se v druhé polovině září představí dětskému publiku na dvou mezinárodních festivalech.  První zastávkou bude The International Puppet Theatre Festival – PIF v Chorvatské Záhřebu. Zde inscenaci diváci uvidí 22. 9. 2021.